Prawo wodne - opinia

 

W nawiązaniu do prowadzonych konsultacji społecznych projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo wodne, ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przesyłam uwagi Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan do przedmiotowego projektu..

UWAGI

Postulujemy o dodanie do art. 41 Ustawy Prawo wodne ust.2a w brzmieniu:

Art.41 (...)

po ustępie 2 dodać ustęp 2a w brzmieniu:

"2a. Ustęp 2 nie dotyczy podgrzanych wód chłodniczych jeśli jedynym zanieczyszczeniem odprowadzanych podgrzanych wód chłodniczych w stosunku do ujmowanej wody na cele chłodnicze, jest energia cieplna."

Uzasadnienie:

Art. 41 ust.2 jest niewłaściwy w odniesieniu do specyficznego rodzaju ścieków jakim są wody chłodnicze. W przypadku podgrzanych wód chłodniczych zanieczyszczeniem jest zawarta w nich energia cieplna. Zmieszanie podgrzanych wód chłodniczych z dodatkowo pobraną chłodniejszą wodą powierzchniową w celu obniżenia temperatury odprowadzanych do odbiornika podgrzanych wód chłodniczych, jest korzystne ze względu na niewielkie oddziaływanie na środowisko (zwrotny pobór wody) - w porównaniu do rozwiązania alternatywnego - chłodni kominowej lub wentylatorowej.

Eksploatacja tych urządzeń w celu obniżenia temperatury wód pochłodniczych wiąże się m.in. z emisją hałasu oraz ze znaczną utratą pobranej wody na skutek jej częściowego odparowania.

Zmieszanie podgrzanych wód chłodniczych z dodatkowo pobraną wodą chłodniejszą ma nie tylko ekologiczne uzasadnienie, ale zważywszy na porównanie kosztów obydwu rozwiązań - także głęboki sens ekonomiczny. Koszt wybudowania i eksploatacji w.w. chłodni jest niewspółmiernie wysoki w stosunku do opisanej instalacji schładzającej.

Dlatego postulujemy o wprowadzenie ust 2a do Art. 41 Ustawy Prawo wodne.