Po spotkaniu z dr hab. Jackiem Męciną, sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

W poniedziałek, 22.04.2013 r. na zaproszenie PKPP Lewiatan, Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej - Jacek Męcina, spotkał się z przedsiębiorcami skupionymi wokół Konfederacji, reprezentującymi między innymi branże: teleinformatyczną, motoryzacyjną, consultingową, budowlaną, spożywczą, handlową, elektroniczną, bankową, ubezpieczeniową, usługową, transportową, logistyczną. Nie zabrakło także przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Podczas 2,5 godzinnego spotkania poruszono następujące tematy:

1. Propozycja zmian kodeksu pracy w zakresie czasu pracy
2. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (tzw. ustawa antykryzysowa)
3. Założenia zmian ustawy o Promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz projekt pilotażowy realizowany przez MPiPS w trzech województwach dotyczący zlecania usługi aktywizacji osób bezrobotnych podmiotom zewnętrznym.

Ad.1. Dyskusja dotyczyła obu projektów zmiany kodeksu pracy w zakresie czasu pracy, procedowanych aktualnie w Sejmie. Pierwszy został przedstawiony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i obejmuje zmiany dotyczące możliwości wprowadzenia 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego oraz ruchomego czasu pracy. Natomiast drugi, złożony przez posłów Platformy Obywatelskiej, obejmuje zmiany o szerszym zasięgu, jak chociażby zmianę definicji doby pracowniczej, stawki za godziny nadliczbowe czy przerywany czas pracy. Pracodawcy zwrócili uwagę na konieczność szeroko idących zmian regulacji dotyczących czasu pracy aby zachować poziom zatrudnienia i zdolność do tworzenia nowych miejsc pracy. Zwrócono również uwagę na potrzebę złagodzenia zakazu pracy w niedzielę i święta, co znacząco wpłynęłoby na przyciągnięcie do Polski inwestorów zagranicznych i w konsekwencji wygenerowałoby wiele miejsc pracy. Minister Męcina zadeklarował poparcie dla szerszych zmian w prawie pracy, jednocześnie zwracając uwagę na konieczność ograniczenia projektu nowelizacji - w celu skrócenia czasu jego procedowania. Podkreślił także, że obecnie oprócz propozycji zawartych w projekcie ministerialnym, istnieje duże prawdopodobieństwo przyjęcia zmian w zakresie przerywanego czasu pracy.

Ad.2. Jedną z uwag do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, był brak określonego wskaźnika uruchamiania tzw. ustawy antykryzysowej (kiedy Rada Ministrów podejmuje decyzję o wydaniu odpowiedniego rozporządzenia). Minister Męcina poinformował, że do projektu ustawy wprowadzono rozwiązanie umożliwiające uruchamianie w przyszłości (po 30 czerwca 2014 r.) przez rząd pomocy zapisanej w ustawie. Rozwiązaniem tym jest kryterium mające sygnalizować pogorszenie się sytuacji na rynku pracy - dynamika stopy bezrobocia rejestrowanego. Gdy bezrobocie rejestrowane wzrośnie o 5%, rząd może podjąć decyzję o uruchomieniu instrumentów zapisanych w ustawie.
Przedstawiciele Lewiatana wskazali, że proponowane rozwiązanie będzie informowało o już zaistniałym pogorszeniu warunków w gospodarce, które wpłynęło już negatywnie na sytuację na rynku pracy. Warto zatem może wybrać inne kryteria, np. relację dynamiki kosztów do dynamiki przychodów w przedsiębiorstwie. Zawsze bowiem o pogarszaniu się sytuacji w przedsiębiorstwach najszybciej informuje malejąca dynamika przychodów i rosnąca lub utrzymująca się na tym samym poziomie co w okresie poprzednim dynamika kosztów. Gdy sytuacja taka wystąpi, przedsiębiorstwa zaczynają działać na rzecz obniżenia kosztów, w tym rozważają konieczność obniżenia zatrudnienia. Zanim rynek pracy odnotuje spadek zatrudnienia i wzrost bezrobocia, możliwość takich zmian sygnalizowana jest zatem z co najmniej 3-6 miesięcznym wyprzedzeniem przez relacje zmian kosztów i przychodów w przedsiębiorstwach.
Minister J.Męcina poinformował, że powrót do prac nad kryterium uruchamiającym działanie ustawy po 30 czerwca 2014 r. i jego zmiana opóźniłoby proces prac nad tą ustawą dzisiaj. Przedstawiciele Lewiatana przyjęli ten argument jako ważny. Wskazali jednak potrzebę powrotu do tematu po wprowadzeniu projektu ustawy pod obrady Sejmu.

Ad. 3. Podczas spotkania szeroko dyskutowano projekt założeń zmiany ustawy o Promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a także realizowany przez MPiPS w trzech województwach projekt pilotażowy dotyczący zlecania usługi aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych podmiotom zewnętrznym. Minister przedstawił etap zaawansowania prac nad zmianami, a także odniósł się do kilku uwag przedstawionych przez PKPP Lewiatan w opinii do projektu założeń. Minister Jacek Męcina przedstawił m.in. założenia Programu Integracja i Aktywizacja, jako alternatywy dla zlecania usługi aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych podmiotom zewnętrznym. Zwrócił także uwagę na brak możliwości powierzenia agencjom prywatnym wszystkich osób oddalonych od rynku pracy z uwagi na zbyt małą liczbę podmiotów zdolnych realizacji tego typu usług. Ciężar dyskusji w tym punkcie spotkania został położony na kontraktowaniu usług przez Publiczne Służby Zatrudnienia. Przedsiębiorcy zwrócili uwagę na niedoskonałość warunków projektu pilotażowego i poważne ryzyko niezrealizowania celu jakim powinno być wypracowanie rozwiązań systemowych. Minister Męcina zwrócił uwagę na konieczność dostosowania warunków postępowania do trybu zamówień publicznych, a także poinformował o rozpoczęciu procedury przetargowej na ewaluację projektu, która ma objąć m.in. dokumentację przetargową, wzory umów, wybór bezrobotnych do projektu, itp. Podczas spotkania, głos zabrał również przedsiębiorca reprezentujący podmiot wyłoniony do realizacji usługi w województwie podkarpackim, który zwięźle przedstawił zamierzony sposób realizacji usługi a także oszacował ryzyko niepowodzenia. Przedsiębiorcy zwrócili uwagę na konieczność dalszych prac nad regulacjami dotyczącymi sektora zatrudnienia (publicznego i prywatnego) oraz zadeklarowali wsparcie Ministerstwa swoją ekspertyzą i doświadczeniem.

Minister Jacek Męcina zadeklarował także chęć osobnego spotkania z przedstawicielami agencji pracy tymczasowej w celu omówienia wzajemnych propozycji zmian w obszarze pracy tymczasowej.