Ważne głosowanie nt. raportu Herberta Reula w sprawie przyszłości odnawialnych źródeł energii

Na sesji plenarnej 22 maja, Parlament Europejski będzie głosował nad sprawozdaniem z inicjatywy własnej Herberta Reul'a na temat odnawialnych źródeł energii (ang. „Current challenges and opportunities for renewable energy on the European internal energy market").

Do sprawozdania Reul'a uchwalonego przez komisję ITRE zostały złożone poprawki, które nawołują do ustalenia wiążącego celu na poziomie 45% energii odnawialnej w Unii Europejskiej do 2030 roku.

Konfederacja Lewiatan apeluje o odrzucenie poprawek wprowadzających cel 45% energii odnawialnej w UE do 2030 roku. W Zielonej Księdze „Ramy polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030", która obecnie jest poddana konsultacją społecznym, Komisja Europejska zadaje pytanie w jaki sposób zdefiniować cele klimatyczne po roku 2020, tzn. jakie cele powinny obowiązywać, jaki ma być ich charakter, poziom oraz ich wzajemna interakcja. Jednocześnie Komisja Europejska przyznaje, że obecnie obowiązujące 3 cele klimatyczne: redukcja CO2, promocja OZE oraz poprawa efektywności energetycznej wpływają na siebie wzajemnie powodując zaburzenia w realizacji polityki klimatycznej jako całości. Dlatego tez uważamy, że na obecnym etapie rozstrzyganie o wprowadzeniu wiążącego celu dla OZE do roku 2030, jest niezasadne. Decyzja jakie i jak zwymiarowane cele klimatyczne powinny obowiązywać po roku 2020 powinna wynikać z kompleksowej, transparentnej i dogłębnej dyskusji na temat przyszłości polityki klimatycznej po roku 2020.

Jednocześnie, Konfederacja Lewiatan uważa, że polityka klimatyczna po roku 2020 powinna być realizowana w sposób zrównoważony, tzn, powinny zostać wprowadzone cele w obszarze bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawy konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz powinien obowiązywać tylko jeden cel w obszarze ochrony klimatu. Uważamy, że celem dla ochrony klimatu w Europie powinna być redukcja emisji CO2, która umożliwi realizację polityki klimatycznej w sposób elastyczny i efektywny kosztowo.

Dlatego też, uważamy, że wprowadzanie obligatoryjnego celu OZE do roku 2030 nie jest dobrym rozwiązaniem i apelujemy do Państwa o odrzucenie poprawek wprowadzających cel 45% energii odnawialnej w UE do 2030 roku wprowadzonych do sprawozdania Reul'a.

Konfederacja Lewiatan