Indeks Biznesu Lewiatana ciągle słaby

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w maju br., w notowaniu kwartalnym nie zmienił się, natomiast w notowaniu półrocznym stracił jeden punkt, a rocznym dwa punkty.

Indeksy pozostają na bardzo niskich poziomach i nie ma wielkich nadziei na poprawę koniunktury w drugim kwartale.

Kolejne kwartały też nie przyniosą istotnej poprawy, bo indeks roczny jest ciągle w dołku, a nawet nadal wykazuje tendencję spadkową. Dane z gospodarki nie wskazują na odwrócenie stagnacji głównego czynnika wzrostu, jakim jest popyt wewnętrzny, produkcja przemysłowa spada, podobnie jak sprzedaż detaliczna, a w budownictwie trwa całkowite załamanie. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw za pierwszy kwartał wyraźnie się pogorszyły, co idzie w parze z całkowitym zamrożeniem akcji kredytowej wobec sektora korporacyjnego, mimo obniżek stóp procentowych. Malejący wzrost gospodarczy i niska inflacja wpłynęły na obniżenie dochodów budżetowych i gwałtowny wzrost deficytu, co dodatkowo destabilizuje sytuację makroekonomiczną i zapewne wymusi nowelizację budżetu. Jedynym czynnikiem podtrzymującym dynamikę gospodarki pozostaje dodatni eksport netto, którego udział w popycie jest jednak znacznie mniejszy niż konsumpcji, a jego wkład do wzrostu PKB wyraźnie maleje.

Dane za pierwszy kwartał pokazują wprawdzie zahamowanie tendencji spadkowej dynamiki spożycia indywidualnego, ale nadal obserwujemy ją w inwestycjach i generalnie w popycie krajowym. Bezrobocie uległo niewielkiej korekcie w dół, lecz nadal maleje zatrudnienie, a pomimo że płace realne i fundusz płac odnotowały niewielki wzrost, to nie przekłada się to na wzrost popytu krajowego. Sytuację ratuje ciągle dodatni eksport netto, ale jego wkład do wzrostu PKB wyraźnie maleje w porównaniu z ub. rokiem. Niski wzrost PKB i malejąca inflacja odbijają się na dochodach budżetowych i gwałtownie przyspieszyło wykonanie deficytu budżetowego do 90 proc. w kwietniu.

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym co miesiąc od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.

Pełny raport

Konfederacja Lewiatan