Istotne informacje gospodarcze z białoruskiego rynku

W Białorusi będzie utworzony Jednolity Państwowy Rejestr Informacji o Bankructwie

  

Zgodnie z rozporządzeniem rządu RB Nr 391 z 18 maja b.r. w Białorusi będzie utworzony Jednolity Państwowy Rejestr Informacji o Bankructwie w formie elektronicznej bazy danych.

Właścicielem rejestru ma być Ministerstwo Gospodarki i ono odpowiadać będzie za jego aktualizację i wiarygodność danych. Rejestr będzie prowadzony przez specjalnego operatora, którego Ministerstwo Gospodarki ma określić do 1 lipca b.r.

Dane z rejestru mają być dostępne w sieci Internet bezpłatnie, bez ograniczeń, za wyjątkiem informacji podlegających ochronie, zgodnie z prawodawstwem RB.

 

Trzy białoruskie banki państwowe otrzymają rządowe gwarancje spłaty kredytów na wartość 210,6 mln USD

  

Rząd RB udziel 3-m bankom: OAO „ASB Belarusbank", OAO „Belaruskiy bank razvitiya i rekonstruktsii „Belinvestbank" oraz OAO „Belagroprombank" gwarancji spłaty kredytów na wartość 210,6 mln USD, w tym:

„ASB „Belarusbank" otrzyma gwarancje z tytułu kredytu udzielonego „Belagroservis"  na kwotę 134,7 mln USD oraz „Belmeliovodkhoz" na kwotę 4,1 mln USD.

„Belinvestbank" otrzyma gwarancje z tytułu kredytu udzielonego „Belagroservis" na kwotę na kwotę 6,9 mln USD.

„Belagroprombank" otrzyma gwarancje z tytułu kredytu udzielonego „Belmeliovodkhoz" na kwotę 64,9 mln USD.

Kredyty przeznaczone były na zakup nowoczesnych urządzeń do produkcji rolnej, w celu ich  leasingowania.

 

W Białorusi utworzono niezależną komisję ds. opracowania nowego systemu eksportu nawozów potasowych

  

Przewodniczącym komisji jest prezes zarządu OAO „Banku rozwoju RB", S. Rumas, a obserwatorami prac komisji będą przewodniczący państwowej służby bezpieczeństwa RB, V. Vakulchik i pomocnik prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Viktor Lukashenko (najstarszy syn prezydenta).

Zdaniem prezydenta, sprzedaż nawozów potasowych poprzez wiele kanałów dystrybucji jest niekorzystna i jest on zwolennikiem eksportu poprzez jeden kanał dystrybucji, co ma wzmocnić białoruską pozycję konkurencyjną w eksporcie nawozów.

 

W Białorusi bezzwrotna pomoc państwa dla małych innowacyjnych przedsiębiorstw może wynieść do 100 tys. USD

  

Zgodnie z ukazem prezydenta Nr 229 z 20 maja b.r. „O niektórych środkach stymulowania projektów innowacyjnych", rozmiar państwowej bezzwrotnej pomocy udzielanej małym innowacyjnym przedsiębiorstwom może wynieść nie więcej niż 25 tys. USD na etapie przygotowawczym i 100 tys. USD na etapie konstrukcyjno-technologicznym. Pomoc przewidywana jest w formie „innowacyjnych voucherów i grantów".

Zasadniczą nowością ma być finansowanie ze środków budżetowych poszczególnych przedsięwzięć, związanych z realizacją projektów innowacyjnych, nie tylko na podstawie pomocy bezzwrotnej, ale także na bazie kredytów. Tym sposobem, po raz pierwszy w białoruskim prawodawstwie przewidziano ryzyko wynikające z innowacyjnej działalności, a w praktyce zasadę finansowania wysokiego ryzyka.

Zgodnie z ukazem, państwowa bezzwrotna pomoc będzie udzielana „Białoruskim funduszom innowacyjnym" na okres 1-go roku, w drodze konkursu, w postaci innowacyjnego vouchera, na etapie przygotowawczym lub konstrukcyjno-technologicznym, oraz grantów - na etapie konstrukcyjno-technologicznym.

Termin 1-go roku może być przedłużony do 2 lat, w przypadku braku możliwości rejestracji produkcji w ramach innowacyjnych projektów dotyczących ochrony zdrowia, weterynarii, farmaceutyki i badań biotechnologicznych.

Udzielanie państwowej pomocy finansowej obywatelom Białorusi, w tym indywidualnym przedsiębiorcom, będzie dokonywane na okres 1-go roku, w drodze konkursu, w postaci innowacyjnego vouchera, na etapie przygotowawczym, pod warunkiem zawarcia przez nich umowy z parkiem naukowo-technologicznym lub inkubatorem małej przedsiębiorczości, o wsparciu przy realizacji danego projektu innowacyjnego.

Udzielanie państwowej pomocy finansowej osobom prawnym na etapie konstrukcyjno-technologicznym ma być dokonywane pod warunkiem wniesienia przez nich nie mniej niż 10% ogólnej wartości projektu innowacyjnego.

„Białoruski Fundusz Innowacyjny" oraz „Białoruski Fundusz Finansowego Wsparcia Przedsiębiorców" mają udzielać zwrotnej pomocy finansowej na etapie produkcyjnym, bez konieczności przeprowadzania konkursu, ale pod warunkiem pomyślnego zakończenia poprzednich etapów, w tym finansowanych za pośrednictwem voucherów czy grantów.

 

Większość krajów grupy roboczej podtrzymuje wstąpienie Białorusi do WTO 

 

MSZ Białorusi informuje, iż wstąpienie Białorusi do WTO popiera większość krajów członków grupy roboczej WTO.

Poinformowano, iż w trakcie rundy rozmów w Genewie 13-17 maja b.r. w sprawie wstąpienia Białorusi do WTO, delegacje Rosji, Chin, Indii, Japonii, Kuby, Wietnamu, Korei, Turcji i Australii całkowicie poparły wstąpienie Białorusi do WTO. Uzgodniono z Sekretariatem WTO dalsze etapy prac dotyczących wstąpieniem RB. Gotowość do dalszych rozmów zgłosiły USA i kraje UE.

W ramach majowej rundy, białoruska strona przeprowadziła dwustronne rozmowy z 8 krajami członkami WTO na temat dostępu towarów i usług, tj. z Malezją, Koreą, Szwajcarią, Japonią, Brazylią, Salwadorem, Ekwadorem, Sri Lanką.

6.

W Białorusi na realizację projektów innowacyjnych w 2012 r. przeznaczono 2,06 mld USD

  

W Białorusi ogólne inwestycyjne wydatki na realizację 458 projektów innowacyjnych, państwowego programu rozwoju innowacyjnego wyniosły w 2012 r. 2,06 mld USD.

Z ogólnego poziomu inwestycji, 1,69 mld USD (82,1 %) środków przeznaczono na realizację 243 ważniejszych projektów, będących pod szczególną kontrolą państwa.

Wielkość produkcji z zakończonych projektów (79-u) w ramach państwowego programu rozwoju innowacyjnego wyniosła 3,52 mld USD. Udział innowacyjnie aktywnych przedsiębiorstw w przemyśle wzrósł w 2012 r. o 2,1 p.p. w porównaniu z 2011 r., do 24,8 %. Utworzono i zmodernizowano 3293 miejsca pracy. Wielkość eksportu zaawansowanej technologicznie produkcji wzrosła 3-krotnie w stosunku do 2011 r. i wyniosła 10 mld USD.

Nowe technologie i sposoby produkcji wdrożono m.in. w energetyce i przemyśle naftowym.

Między innymi osiągnięto projektową moc 84 mln kWh energii rocznie w Grodzieńskiej GES, co pozwala zaoszczędzić 20 mln m3 gazu. W OAO „Beloruskiy Cementnyi Zavod" i OAO „Krasnoselskstroymaterialy" wprowadzono do eksploatacji 2 nowoczesne oszczędne linie technologiczne o mocy 1,8 mln ton cementu rocznie, pozwalające na obniżenie energochłonności produkcji klinkieru o ponad 25 %.

 

 

 

Inwestycje w budowę i modernizację hoteli w Mińsku w 2013 r. wyniosą 667,4 mln USD

  

Aktualnie, w rozwój sieci hotelowych Mińska zainwestowano 115,1 mln USD, jakkolwiek są projekty, w ramach których inwestorzy nie wypełniają terminowo swoich zobowiązań i wobec nich naliczane są sankcje karne bądź nawet rozpatruje się rozwiązanie zawartych umów.

Z 40 realizowanych projektów, w 2013 r. do eksploatacji będzie oddanych do użytku 10 - 11 hoteli w Mińsku, z uwzględnieniem modernizowanych (m.in. Viktoria, Białoruś, Prezydent-hotel).

 

Działalność banków z rosyjskim kapitałem w Białorusi

 

Działalność banków z rosyjskim kapitałem charakteryzuje się dość wysokim stopniem efektywności, wzrasta ich normatywny kapitał, m.in. poprzez wzrost zysków. Rosyjskie banki-córki tworzą dodatkowe warunki do finansowania białoruskiej gospodarki, wdrażając nowe produkty i technologie.

Na 1 kwietnia b.r. wspólne aktywa 7-u banków z rosyjskim kapitałem wyniosły 8,94 mld USD, a ich udział w aktywach całego białoruskiego systemu bankowego wyniósł 23 %.

W białoruski system bankowy inwestują nie tylko Rosjanie, ale również inwestorzy z Austrii, Cypru, Szwajcarii, Holandii, Libanu, Ukrainy, Luksemburga, Kazachstanu, Wlk. Brytanii, Niemiec, USA, Łotwy i innych krajów. Działalność inwestorów zagranicznych w białoruskiej bankowości jest ograniczona prawem RB do wysokości 50 % w kapitale założycielskim banku, gdyż wg białoruskich regulacji prawnych, wyłącznie państwo może regulować wewnętrzny system bankowy. Aktualnie, średni udział banków zagranicznych w kapitałach założycielskich białoruskich banków wynosi ok. 20 %, co potwierdza możliwości napływu inwestycji w białoruski sektor bankowy.

 

Ministerstwo Finansów RB w I kwartale 2013 r. wykonało założenia budżetu republikańskiego z nadwyżką 92,2 mln USD

  

Ministerstwo Finansów RB w I kwartale 2013 r. wykonało założenia budżetu republikańskiego z nadwyżką 92,2 mln USD tj. 0,7% PKB. Dochody stanowiły 2,63 mld USD - 18,8 % planu rocznego, natomiast wydatki wyniosły 2,54 mld USD - 18,1 % planu rocznego.

Wpływy z podatku VAT wyniosły 1,38 mld tj. 20,3 % planu rocznego, z podatku od zysków - 0,92 mld (28,1 %), z akcyzy 0,373 mld USD (19,7 %), z handlu zagranicznego 0,645 mld USD (18,8 %).

Wpływy do Funduszu ochrony socjalnej ludności - 1,97 mld USD, tj. 24,4 % planu rocznego.

Na 1 kwietnia 2013 r. zadłużenie z tytułu podatków i opłat wyniosło 15,9 mln USD i zmniejszyło się w stosunku do marca o 8,9 mln USD.

Dochód państwowego budżetu (republikańskiego, miejscowych i funduszu ochrony socjalnej ludności) w I kw. wyniósł 6,97 mld  (22,4% rocznego) a wydatki - 6,57 mld USD (21,2 % rocznego). Nadwyżka wyniosła 403,2 mln USD tj. 2,9 % PKB.

 

Średnia płaca wzrosła w Białorusi w kwietniu o 4,2 %, do 563 USD

  

Płaca realna, z uwzględnieniem wzrostu cen, wzrosła w kwietniu 2013 r. o 3,7% po porównaniu z marcem b.r. W styczniu - kwietniu 2013 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, płaca realna wzrosła o 22,9 %.

Wśród regionów Białorusi, nominalną najwyższa płace osiągnięto w Mińsku - 728 USD, następnie Miński obwód - 560 USD, Homelski - 550 USD, Grodzieński - 510 USD, Witebski - 501 USD, Mohylewski - 499 USD i Brzeski - 491 USD.

W przemyśle średnia płaca wyniosła 637 USD, w budownictwie 711 USD, w transporcie - 663 USD, w rolnictwie i gospodarce leśnej - 420 USD, w handlu i usługach - 532 USD.

W przemyśle liderem jest górnictwo z płaca 946 USD, następnie przemysł przetwórczy - 638 USD, energetyka - 582 USD, przy czym w przetwórstwie ropy - 1244 USD, w przemyśle chemicznym - 957 USD.

11.

Białoruska kolej zakupi 18 elektrowozów ciężarowych na prąd zmienny na wartość 113,4 mln USD

 

Białoruska kolej ogłosiła konkurs na zakup 18 magistralnych jednosekcyjnych elektrowozów na prąd zmienny na kwotę 113,4 mln USD.

Dokumenty przetargowe dostępne są do 22 czerwca, a termin składania ofert upływa 24 czerwca b.r. Termin zakupu określono od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r.

Uczestnikami konkursu mogą być przedsiębiorstwa różnych form własności, rezydenci i nierezydenci RB, którzy produkują seryjnie elektrowozy wg charakterystyk określonych w dokumentacji konkursowej, ich oficjalni dealerzy, gwarantujący obsługę gwarancyjna i serwis pogwarancyjny. Zakup będzie finansowany ze środków własnych kolei, waluta płatności - USD.

 

Białoruś zniosła państwowe określanie minimalnych cen na eksport towarów

  

Zgodnie z postanowieniem Ministerstwa Gospodarki RB Nr 30 z 7 maja b.r. oraz w ślad za rozporządzeniem rządu RB Nr 315 z 27 kwietnia b.r., Ministerstwo Gospodarki zaprzestaje określać minimalne ceny towarów przeznaczonych na eksport i zaprzestaje spełniać funkcję państwowego cenowego regulatora cen eksportowych niektórych towarów.

13.

Bank Światowy udzieli Białorusi kredytu w wysokości 90 mln USD, na modernizację kotłowni spalających biomasę

 

BŚ udzieli Białorusi kredyt w wysokości 90 mln USD na nowy energooszczędny projekt, przewidujący modernizację kotłowni spalających biomasę. Jest to już 7-e porozumienie w sferze energetyki. Poprzednie, również na kwotę 90 mln USD dotyczyły modernizacji elektrowni wodnej (TETZ) w Mohylewie i Homlu.

Warunki udzielanych przez BŚ pożyczek są korzystne dla Białorusi, np. realne oprocentowanie przy spłacie ostatniej raty w październiku ub. roku wyniosło 0,67%, a okres kredytowania ostatniego wspólnego projektu wyniósł 16 lat z odroczeniem spłaty pożyczki na 6 lat.

 

 

Opracowanie WPHI w Minsku na podstawie

PRIME-TASS  -  koniec maja 2013