Pracodawcy apelują o pieniądze dla uczelni wyższych na systemy IT

• Polska Unia Edukacyjna i Konfederacja Lewiatan apelują o przeznaczenie pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus na rozwój informatycznych systemów zarządzania w uczelniach wyższych oraz wsparcie procesów konsolidacyjnych.
• Brak pomocy dla uczelni wyższych zwiększy ryzyko dalszego spadku ich międzynarodowej konkurencyjności i utrudni oferowanie studentom zagranicznym usług mogących konkurować z zachodnimi placówkami.

- Uczelnie wyższe borykają się ze złożonymi procesami, które obsługują systemy informatyczne. Wdrożone w poprzednich perspektywach finansowych szybko się dezaktualizują technologicznie i biznesowo. Muszę być też rozwijane i modyfikowane ze względów bezpieczeństwa oraz zmian prawnych. Uczelnie wyższe muszą także podążać za trendami IT wynikającymi ze zmieniających się oczekiwań klientów - mówi Małgorzata Lelińska, wicedyrektora departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.


Według europejskiego lidera branży bezpieczeństwa IT, firmy Stormshield, uczelnie wyższe stały się jednym z najczęstszych celów ataku ze strony cyberprzestępców: średnia liczba ataków per instytucja w sektorze edukacji i badań w okresie I kwartał 2020 - III kwartał 2021 wzrosła o 100% . Polskie placówki edukacyjne mieszczą się w pierwszej dziesiątce najbardziej zagrożonych uczelni na świecie.

Liczne przepisy wprowadzone przez ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przełożyły się na konieczność modyfikacji procesów w uczelni, dotyczących m.in.: ewaluacji nauki, obsługi pracowników badawczych i dydaktycznych, procesu kształcenia, zarządzania finansami, kształcenia doktorantów, itp. Część z tych zmian jeszcze nie weszła w życie, co oznacza, że uczelnie będą musiały modyfikować swoje procesy i wspierające je systemy IT, by dostosować je do wymogów ustawy.

Konieczność dostosowania systemów IT, wynika także ze zmian wprowadzonych na potrzeby zdalnego funkcjonowania uczelni (np. wprowadzenie możliwości przeprowadzania posiedzeń senatów, czy egzaminów i zaliczeń przy użyciu środków komunikacji elektronicznej). Uczelnie będą musiały również spełnić w najbliższym czasie wymogi wynikające z innych aktów prawnych.

Uczelnie wyższe muszą także podążać za trendami IT wynikającymi ze zmieniających się oczekiwań klientów. Współcześni studenci, wykładowcy, słuchacze i pracownicy uczelni, są jednocześnie odbiorcami usług świadczonych przez banki, placówki zdrowotne, firmy ubezpieczeniowe. Wszystkie te podmioty przeszły w ostatnich latach transformację cyfrową i wykorzystują systemy IT, by zoptymalizować proces obsługi i sprawić, by był bardziej intuicyjny i przyjazny dla użytkownika. Klienci uczelni wyższych oczekują podobnie wysokich standardów obsługi, znacząco wspieranej przez technologie cyfrowe.

Równie ważne dla przyszłości uczelni wyższych jest wsparcie procesów konsolidacji. Polski system szkolnictwa wyższego cechuje się bardzo dużym, niespotykanym w innych krajach UE, rozdrobnieniem. Skutkuje to m.in. mniejszą efektywnością i wyższymi kosztami funkcjonowania małych podmiotów. Problemy z tego wynikające są coraz mocniej widoczne w środowisku akademickim, zwłaszcza w kontekście postępującego niżu demograficznego.

Konfederacja Lewiatan