Dzień Wolności w Brukseli

Z okazji 25-lecia pierwszych, częściowo wolnych wyborów, 4 czerwca odbyła się specjalna sesja Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES), na której przedstawiono historię przemian w Polsce, a także konsekwencje jakie miały one dla innych krajów regionu. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Jacka Krawczyka, prezydenta Grupy Pracodawców EKES, wiceprezydenta Konfederacji Lewiatan. W sesji wzięli udział przedstawiciele władz państwowych: Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej i ambasador Marek Prawda, Stały Przedstawiciel RP przy UE, a także reprezentanci organizacji pracodawców: Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP) oraz Henryk Orfinger, wiceprezydent Konfederacji Lewiatan.

Rozpoczynając spotkanie Jacek Krawczyk odczytał list od Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który napisał, że sesja Grupy Pracodawców w EKES poświęcona zmianom w Polsce jest doskonałą okazją do rozmowy o energii uwolnionej dzięki wyzwoleniu potencjału ekonomicznego i powstaniu społeczeństwa obywatelskiego.

W swym wystąpieniu minister Jacek Męcina podkreślił koszty transformacji oraz wagę autonomicznego dialogu społecznego prowadzonego przez pracodawców w czasie przemian gospodarczych. Przypomniał, że napływ inwestycji zagranicznych miał i wciąż ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego Polski oraz że deregulacja jest warunkiem dobrze działającego rynku. Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski wskazał na istotną rolę wsparcia organizacji biznesowych z zachodniej Europy w procesie tworzenia ich odpowiedników w Polsce. Prezes Jerzy Bartnik mówił zaś o znaczeniu rzemiosła w budowaniu nowego modelu gospodarki, a także mentalności Polaków i duchu przedsiębiorczości, które były kluczowe dla powodzenia tak poważnej transformacji polityczno-gospodarczej. Wiceprezydent Konfederacji Lewiatan Henryk Orfinger przedstawił przemiany w Polsce z perspektywy przedsiębiorcy, wspomniał jak zmieniło się postrzeganie biznesu na przestrzeni minionych 25 lat czy też z jakimi wyzwaniami musieli mierzyć się przedsiębiorcy w tym przełomowym okresie. Ambasador Marek Prawda stwierdził, że tak potężne zmiany w Polsce nie byłyby możliwe bez udziału biznesu.

W podsumowaniu spotkania Prezydent Grupy Pracodawców EKES Jacek Krawczyk zauważył, że wolność w Polsce oznacza dziś wolność podejmowania aktywności ekonomicznej i budowania przedsiębiorczości. Przedstawiciel Niemiec dodał, że to dzięki przemianom w Polsce możliwe było zjednoczenie Niemiec, a przedstawiciel Francji pogratulował Polsce Święta Wolności oraz podkreślił, że jej odzyskanie Polacy zawdzięczają wyłącznie sobie.