Biznes o wspólnej Europie po wyborach
2014-05-26
Wzywamy rządy i instytucje europejskie do podjęcia stanowczych działań w celu stworzenia silnej Unii Europejskiej, która będzie konkurencyjna w skali globalnej - napisali we wspólnym oświadczeniu po wyborach do Parlamentu Europejskiego, szefowie organizacji biznesowych z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Polski i Francji. W imieniu polskich pracodawców dokument podpisała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Po niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego ważne jest, by słuchać, co do powiedzenia mają obywatele Unii Europejskiej. Wielu z nich wyraziło wolę kształtowania nowej przyszłości Europy. Wczorajsze wybory są silnym sygnałem zapotrzebowania na konkretne i zdecydowane działania. Minął już czas traktowania Europy jako łatwego kozła ofiarnego, na którego można zrzucić winę za trudności gospodarcze i zbiorowe obawy na temat przyszłości.Pracodawcy z pięciu krajów stwierdzili: jesteśmy przekonani, że tylko we współpracy z naszymi europejskimi partnerami będziemy mogli korzystać z możliwości, jakie niesie ze sobą globalizacja, w celu wsparcia rozwoju i zatrudnienia, a także czynnie uczestniczyć w światowej polityce, poświęcając uwagę obawom obywateli Unii Europejskiej, jakie wyrazili podczas eurogłosowania.
Globalizacja to znacząca możliwość pogłębienia integracji europejskiej w kluczowych obszarach pod warunkiem, że my, obywatele Unii Europejskiej, chcemy odgrywać ważną rolę w świecie jutra, jednakże to w gestii rządów i instytucji Unii Europejskiej leży wykorzystanie takiej szansy poprzez ukazanie jej obywatelom korzyści płynących z większej integracji. Bez względu na wielkość, żaden kraj członkowski Unii Europejskiej nie jest w stanie dotrzymać kroku ani kształtować bardzo głębokich globalnych zmian na równych warunkach - trzeba to jasno powiedzieć. Początek nowej kadencji może stać się wyjątkową szansą na dalsze wzmocnienie zaufania w Europie.
Pięć najbliższych lat wymaga odważnych wyborów w dziedzinie polityki: "28" potrzebuje nowego układu politycznego, skoncentrowanego na globalnej konkurencyjności, rozwoju, dobrobycie i zatrudnieniu. W związku z tym wszystkie instytucje UE powinny skupić się na ograniczonej liczbie priorytetów, stanowiących realną wartość dodaną, i przeorganizować swoje struktury i decyzje polityczne pod kątem osiągnięcia takich celów.
W strefie euro obejmującej 18 krajów, które mają coraz bliższe cele, potrzebna jest większa współpraca oraz kontrola demokratyczna. Priorytetem Europejski powinna być promocja zarówno konsolidacji budżetów, jak i reform strukturalnych w celu pobudzania rozwoju i zabezpieczenia wyższego poziomu zatrudnienia. Należy zintensyfikować starania, aby na pierwszym miejscu postawić wzmacnianie konkurencyjności branżowej i promocję skoordynowanej polityki gospodarczej na potrzeby zwiększenia udziału produkcji w PKB Unii Europejskiej. Niezbędny jest postęp na drodze do osiągnięcia zbieżności budżetowej i fiskalnej.
Wzywamy rządy Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Polski do wzięcia odpowiedzialności i zaangażowania się w działania mające na celu pogłębienie integracji europejskiej. Minął już czas deklaracji, naszedł czas działań!"
Wspólne oświadczenie podpisali prezesi BDA, BDI, Confindustrii, Konfederacji Lewiatan oraz MEDEF
Konfederacja Lewiatan