Włosi obejmują półroczne przewodnictwo w UE
2014-07-02
Wzrost, zatrudnienie i konkurencyjność to trzy główne filary rozpoczynającej się właśnie włoskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Podczas sesji plenarnej inaugurującej ósmą kadencję Parlamentu Europejskiego, premier Włoch Matteo Renzi zaprezentował priorytety UE na nadchodzące sześć miesięcy.
Premier Renzi zapowiedział, że hasłem przewodnim włoskiego półrocza będzie zmiana. Podkreślił, że UE musi stawić czoło gruntownym reformom, nie tylko wewnętrznym. Według niego zmianie ulec musi także podejście Wspólnoty do współpracy z partnerami zewnętrznymi. Intensyfikacja kontaktów z krajami trzecimi i aktywny udział w międzynarodowym dialogu to jedyna szansa, aby sprostać globalizacji. W centrum prac legislacyjnych znajdą się technologie informacyjne (ICT) i polityka klimatyczna.
W swoim przemówieniu premier Renzi podkreślił również potrzebę uwzględnienia elastyczności finansowej reformowanych krajów i zobowiązują się do zwiększenia inwestycji na rzecz wzrostu. Zapowiedział też, że jednym z najważniejszych tematów włoskiego przewodnictwa będzie sprawa nielegalnej imigracji. Jest to problem, który w szczególności dotyczy Włochy.
Na priorytety włoskiej prezydencji zareagował już biznes. Zdaniem BUSENESSEUROPE, największej organizacji przedsiębiorców europejskich, Unia musi skoncentrować się na najważniejszych problemach i reformach. Organizacja wystosowała w tej sprawie list do włoskiego premiera, wskazując na priorytetowe z punktu widzenia biznesu zagadnienia. Należą do nich:
- wzrost zatrudnienia;
- konkurencyjność;
- rozwój rynku wewnętrznego;
- budowanie otwartej na świat Europy;
- problem wysokich cen energii i bezpieczeństwo energetyczne.
Szczegółowy program prezydencji włoskiej w Radzie UE znaleźć będzie można tutaj. Niestety, w dniu publikacji tego komunikatu, strona włoskiej prezydencji nie została jeszcze uzupełniona.