Współpraca biznesu z krajów Trójkąta Weimarskiego: czy ma dziś sens?

W ramach Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie 2 października br. odbył się panel organizacji pracodawców z krajów Trójkąta Weimarskiego: Federacji  Niemieckiego Przemysłu (BDI), Francuskiej Federacji Pracodawców (MEDEF) i Konfederacji Lewiatan pt: „Jak pobudzić europejską konkurencyjność? Biznes z krajów Trójkąta Weimarskiego o strategicznych inicjatywach dla nowej KE”.

Wśród panelistów znaleźli się: dr Markus Kerber, CEO i dyrektor generalny BDI, Loïc Armand, prezydent L’Oréal France i wiceprezydent MEDEF, Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, która byłą także moderatorką dyskusji. Do reprezentantów biznesu dołączyli przedstawiciele rządów: Rolf Nikel - ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Pierre Buhler - ambasador Republiki Francji w Polsce oraz Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.  

Dyskutanci zgodzili się, że biznes napędza europejską gospodarkę i jest motorem dla innowacji oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Przedsiębiorcy potrzebują korzystniejszych warunków do rozwoju i inwestowania oraz usunięcia barier prawnych i administracyjnych. Uczestnicy panelu zastanawiali się też, jakie inicjatywy i projekty legislacyjne dla nowych władz UE powinny być priorytetowe oraz jak rozłożyć akcenty w relacjach ze wschodnimi sąsiadami UE. 

Jeśli Europa chce wyjść z kryzysu, musi być bardziej konkurencyjna i silniej wspierać innowacyjność – przekonywał Markus Kerber z BDI. Tego celu nie da się osiągnąć bez silnego przemysłu. W Niemczech przemysł wypracowuje 24% PKB, w Polsce tylko 18%, a w całej UE średnio zaledwie 16%. To sytuacja tym bardziej niebezpieczna, że aż 65% wydatków na badania i rozwój pochodzi właśnie z tego sektora gospodarki.

Uczestnicy panelu zdefiniowali cztery obszary kluczowe dla konkurencyjności europejskiej gospodarki. Są to odpowiednio: energia i klimat, gospodarka cyfrowa, unia gospodarczo-monetarna oraz wzrost i inwestycje. Ponadto podkreślali znaczenie krajów Trójkąta Weimarskiego dla nadawania kierunku zmianom w UE. – „Powinniśmy połączyć eurooptymizm Polski z doświadczeniem Francji i Niemiec. Skończył się czas, kiedy każdy kraj realizuje tylko swoje cele. To bardzo krótkowzroczna polityka. Nadszedł czas wspólnego działania” – podsumował Loïc Armand z MEDEF.

Na zamknięcie dyskusji przedstawiciele BDI, MEDEF i Konfederacji Lewiatan podpisali listę  wspólnych rekomendacji dla nowych instytucji europejskich. Wśród nich znajduje się m.in. stworzenie unii energetycznej godzącej cele przemysłu, sektora energii i polityki klimatycznej, a także zbudowanie jednolitego rynku cyfrowego oraz wspieranie postępującej cyfryzacji przemysłu. W liście jest także mowa o wdrożeniu reform strukturalnych we wszystkich państwach UE oraz pobudzeniu inwestycji.