Kolejny numer Newslettera Europejskiego
2015-11-01
Koniec października był w Brukseli intensywny: KE ogłosiła swój program prac na rok 2016 oraz opublikowała dawno oczekiwaną Strategię Rynku Wewnętrznego (ang. Single Market Strategy, w skrócie SMS). Strategia nie jest dokumentem przełomowym, lecz pragmatycznym. Jej celem jest „uszczelnienie" istniejących już przepisów i poprawienie sposobu ich wdrażania tak, aby rynek wewnętrzny funkcjonował w maksymalnie efektywny sposób. Z kolei ogłoszony dzień wcześniej Program Prac Komisji 2016 jest powtórzeniem tego, co usłyszeliśmy już wcześniej i, niestety, na podobnym poziomie szczegółowości.
Ciekawie kształtuje się dyskusja nad rozporządzeniem RDE (ang. Real Driving Emissions): „afera Volkswagena" przyspieszyła termin podjęcia decyzji w sprawie dopuszczalnych poziomów emisji w silnikach diesla. W sprawę mocno zaangażowana jest komisarz Elżbieta Bieńkowska, choć w ostatnie dni widać było większą aktywność kilku państw członkowskich. Trudno na tym etapie przewidywać ostateczne rozwiązania: w tej sprawie, podobniej jak w przypadku konferencji klimatycznej COP, „nic nie jest zdecydowane dopóki wszystko jest zdecydowane".
Podobnie dynamiczna sytuacja dotyczy potencjalnej rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych. Po wystąpieniu komisarza Dombrovskisa na Kolegium Komisarzy na początku października miny przeciwników rewizji dyrektywy zrzedły: pojawiło się stwierdzenie o konieczności przeglądu celowego dyrektywy („targeted review") i toczących się pracach nad filarem regulacji społecznych. Ucieszyło nas, że Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC) wypowiedziała się przeciwko rewizji dyrektywy w czasie Trójstronnego Szczytu Społecznego (15 października). Niestety, najnowsze doniesienia zdają się potwierdzać, że niektórzy przedstawiciele Komisji oraz reprezentanci wybranych państw członkowskich chcą dążyć do rewizji dyrektywy za wszelką cenę. W Newsletterze zdajemy relację z seminarium poświęconego pracownikom delegowanych, które zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Paryżu 9 października - Konfederacja Lewiatan była jednym z zaproszonych do debaty partnerów.
Na koniec opisujemy spotkanie ministra Korolca z Marcusem Beyrerem, dyrektorem generalnym BUSINESSEUROPE - omawiane były ważne tematy przed COP 21 w grudniu 2015 w Paryżu - oraz wyniki 11. rundy negocjacji TTIP.
Poza tym jak zwykle znajdziecie Państwo Kalendarium na najbliższe tygodnie. Zachęcamy do prześledzenia listy konsultacji opublikowanej w Newsletterze i zabrania głosu w sprawach ważnych dla Państwa działalności.
Zapraszamy do lektury i kontaktu z nami!