Szczyt europejskiego biznesu w Brukseli #EBS2017

Podczas zakończonego we wtorek European Business Summit, przedstawiciele unijnych instytucji oraz biznesu rozmawiali o przyszłości UE. Tematem przewodnim było hasło „Co czeka Europę?" („What's next for Europe") i jaką rolę mają do odegrania firmy i przedsiębiorcy.

Wśród panelistów tegorocznego EBS byli komisarze (m. in. J. Katainen, C. Malmström, M. Thyssen, M. Šefčovič), posłowie do PE, przedstawiciele korporacji oraz sektora MSP, eksperci i dziennikarze. Najważniejsze pytania dotyczyły możliwości zwiększenia konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw, wyzwań związanych z czwartą rewolucją przemysłową, zmian klimatycznych oraz roli Unii w świecie. Rozmawiano także o konieczności komunikowania o UE w sposób zrozumiały i ciekawy dla obywateli.

W panelu poświęconym wyzwaniom energetycznym, z udziałem wiceprzewodniczącego KE Maroša Šefčoviča oraz przedstawicieli firm i organizacji związanych z sektorem energetycznym, m. in. Solvay, Statoil, EERA, podkreślano potrzebę zwiększenia nakładów na badania i rozwój, ale także wypracowania podejścia pro-społecznego. Adel El Gammas, sekretarz generalny European Energy Research Alliance zauważył, że - istnieje potrzeba przełomowych odkryć, których celem byłaby poprawa warunków życia ludzi w różnych częściach globu. 1.2 mld ludzi żyje bez dostępu do elektryczności. Postęp technologiczny może być jedynie rezultatem takiego podejścia, a nie głównym motorem działań. Šefčovič podkreślił znaczenie dotychczasowych dokonań KE w tym zakresie - Byliśmy pionierami tworząc ETS. Wprowadziliśmy, jako UE, rozwiązania, które inni teraz naśladują. Jednak po kryzysie, musimy usprawnić działanie systemu. Wierzę, że w ciągu lata zbliżymy się do porozumienia w tej sprawie.

Prowadzący debatę Ryan Heath z POLITICO, poruszył kwestię polskiego stanowiska ws. reformy systemu ETS. Komisarz Šefčovič opowiedział o ostatniej wizycie w Polsce,  w ramach drugiej edycji Energy Tour, - Obserwuję w Polsce coraz większe zainteresowanie nowymi technologiami i innowacyjnością. Będziemy wspierać takie działania. Polacy powinni być globalnymi liderami w zakresie technologii czystego węgla i rozwijać nowe modele biznesowe.

W ramach dyskusji o UE, jako globalnym graczu na arenie międzynarodowej, odbył się panel na temat relacji UE-USA w okresie prezydentury Donalda Trumpa, w którym udział wzięli: J. Krawczyk, przewodniczący grupy pracodawców w EKES, Daniel Gros (CEPS), Ian Lesser (GMF). Paneliści zgodzili się, że fundamenty współpracy transatlantyckiej są mocne więc należy zachować optymizm. Według Lessera, sankcje nałożone na Rosję w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie, nie zostaną cofnięte. Gros dodał, że problematyczne mogą okazać się nie relację z Rosją, ale z Chinami. - Dla Stanów Zjednoczonych, Chiny są największym konkurentem, dla UE - po prostu partnerem handlowym. Brak symetrii w tym zakresie może nieść ryzyka dla współpracy pomiędzy Unią a Ameryką. Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że warto jak najszybciej wznowić negocjacje o wolnym handlu pomiędzy UE a USA. Krawczyk zauważył, że tym razem przedstawiciele biznesu powinni lepiej wywiązać się z obowiązku informowania obywateli o korzyściach wynikających z takiej umowy. Na pytanie, czy Stany Zjednoczone są wiarygodnym partnerem dla Europy, które prowadzący dyskusję Chris Burns z Euronews skierował do publiczności, większość zgromadzonych odpowiedziała przecząco. Ian Lesser zapewnił, że USA wciąż są wiarygodne, ale marka amerykańska wyraźnie straciła na wartości w oczach Europejczyków. Przewodniczący Krawczyk podkreślił, że Europa i Ameryka wyznają takie same wartości i zasady, w związku z czym są naturalnymi partnerami.

Podczas sesji kończącej EBS 2017, Wolfgang Schäuble, minister finansów Niemiec, mówił o nowej strategii dla Europy. Schäuble zauważył, że to, co obserwujemy w Europie obecnie nie jest tak naprawdę niczym nowym. - W okresie prezydentury Kennedy'ego także była chęć nawiązania bliższego partnerstwa i współpracy pomiędzy USA i UE. Wówczas Europa Zachodnia była temu niechętna. Minister podkreślił, że największe ryzyko geopolityczne dla Europy, to powiększanie się różnic pomiędzy bogatymi i biednymi - na świecie i w ramach UE. - Najważniejszy jest zrównoważony wzrost, a UE powinna dać dobry przykład.

European Business Summit jest współorganizowany przez BusinessEurope.