Prezydent EKES-u zabrał głos w sprawie Sądu Najwyższego

Georges Dassis, Prezydent Europejskiej Komisji Ekonomiczno-Społecznej, 19 lipca wydał oświadczenie w sprawie rozwoju instytucjonalnego i politycznego w Polsce.

- Chciałbym wyrazić moje największe obawy co do obecnego rozwoju instytucjonalnego i politycznego w Polsce. Rząd i partia władzy przechodzą obecnie do poważnych reform, które zasadniczo mają na celu zagwarantowanie im długoterminowej i nadmiernej kontroli instytucjonalnej. Jestem szczególnie zaniepokojony społeczeństwem obywatelskim i władzą sądowniczą.

Podzielam te same obawy co członkowie Parlamentu Europejskiego z różnych partii demokratycznych, które skierowały pismo do przewodniczącego Tajaniego, podkreślając, że zagrożone jest przetrwanie demokracji i rządów prawa.

Bardzo ważne jest, aby podstawowe zasady podziału władzy, poszanowania podstawowych wolności, domniemania niewinności i niezależności prasy przeważały w każdym z państw członkowskich Unii. Równie ważne jest, by nadużywanie władzy nie stało się nawykiem, a tolerancja, pluralizm i wolność przeważały. Historia Europy wykazała wystarczająco dużo dowodów na to, co się dzieje, gdy zezwolimy na jakąkolwiek formę ekstremizmu. Polska, kraj który wiele z tego powodu wycierpiał, powinien mieć prawo do długoterminowego, demokratycznego i pokojowego stanowienia prawa - napisał Georges Dassis.


Stanowisko BusinessEurope:
- Stabilny, przewidywalny i niezależny wymiar sprawiedliwości ma kluczowe znaczenie nie tylko dla prosperującej demokracji, ale także dla przyciągania międzynarodowych inwestycji w rozwijającą się gospodarkę kraju. Ulepszenia systemu wymiaru sprawiedliwości są uzasadnione, ale taki proces musi na wszystkich etapach przestrzegać zasad i procedur konstytucyjnych oraz zachować rząd prawa. Wzywamy polskich prawodawców do ponownego zbadania obecnie omawianego projektu ustawy i zapewnienia jej zgodności z naszymi wspólnymi wartościami europejskimi - Markus J. Beyrer, Dyrektor Generalny BusinessEurope .