Lewiatan w Brukseli - wydarzenia tygodnia

Przeegląd najważniejszych wydarzeń z udziałem brukselskiego biura Lewiatana.

17 i 18 czerwiec - Wizyta studyjna prezesa ZPMiAP Pawła Widła w Brukseli

Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, brał udział w posiedzeniu grupy roboczej BusinessEurope ds. niskiej emisyjności. Uczestnicy rozmawiali m.in. o tym w jaki sposób powinno się liczyć emisję spalin przy produkcji samochodów, w tym tych elektrycznych. Ponadto, prezes Wideł uczestniczył w licznych spotkaniach, w tym z Kasią Jurczak z gabinetu politycznego Komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen i Anną Nikowską z Komisji ds. zatrudnienia. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim zmian na rynku pracy jakie przynosi w sektorze motoryzacji rewolucja przemysłowa 4.0 oraz przechodzenie na nisko, a docelowo zero emisyjną gospodarkę. Bardziej szczegółowy opis relacji znajduje się tutaj: http://konfederacjalewiatan.pl/legislacja/lewiatan-w-brukseli/aktualnosci-bruksela/2019/1/sektor_motoryzacyjny_potrzebuje_kadr_


 

19 czerwiec - Spotkanie przedstawicieli nieformalnej grupy zrzeszającej organizacje pracodawców z regionu Morza Bałtyckiego tzw. Egelund network, uczestniczy K.Grafa i A.Dorywalski

Podczas spotkania uzgodniono wspólne obszary działania w zakresie spraw społecznych na poziomie UE oraz radzenia sobie z brakiem odpowiedniej ilości wykwalifikowanych pracowników. Dyskutowano także o tym w jaki sposób możemy partycypować w usprawnieniu europejskiego dialogu społecznego i semestru europejskiego.

20 czerwiec - NHO (Norweska federacja pracodawców) summer reception, uczestniczą K.Grafa i A.Dorywalski

W panelu dyskusyjnym poświęconym omówieniu wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego udział wzięli Rune Torhaug (Dyrektor ds. UE w DNV GL) Christian Feustel (Starszy doradca ds politycznych w BusinessEurope), Eirik Nestås Mathisen (representant norweskiego przedstawicielstwa przy UE) i Martin Bresson (Doradca ds. UE w Rud Pedersen w Brukseli). Wszyscy zgodzili się co do tego, że polityka UE w przeciągu najbliższych pięciu lat będzie bardziej „zielona" i jest to konsekwencja nie tylko bardzo dobrego wyniku partii zielonych w różnych państwach członkowskich UE, ale także tego, że ich postulaty zostały przejęte przez bardziej mainstreamowe partie chadeckie, socjaldemokratyczne i liberalne. W związku z tym należy się spodziewać nadania przez instytucje UE jeszcze większej rangi polityce klimatycznej, energetycznej i gospodarce o obiegu zamkniętym. Ponadto, ze względu na większe niż dotychczas polityczne rozdrobnienie Parlamentu, w którym większość będzie musiała się oprzeć na trzech (chadecy, socjaldemokraci i liberałowie), a czasem nawet na czterech frakcjach (zieloni), należy spodziewać się większej ilości koalicji zawiązywanych ad hoc ws. konkretnego projektu legislacyjnego, aniżeli tak jak miało to miejsce do tej pory, wielkiej koalicji chadeków i socjalistów, którzy starali się osiągnąć kompromis w każdej sprawie. Takie rozdrobnienie oznacza również większą rolę Rady UE kosztem Parlamentu w procesie decyzyjnym UE.

20 czerwiec - posiedzenie Brexit taskforce

Przedstawiciele federacji pracodawców z całej Europy dyskutowali o potencjalnych skutkach Brexitu bez umowy, który dla wielu firm byłby bardzo mocno odczuwalny. W związku z tym powtórzone zostało wezwanie o konieczności uniknięcia Brexitu bez porozumienia i podkreślono, że wynegocjowana umowa o wyjściu to jedyna opcja na uniknięcie tzw. twardego Brexitu. Ponadto, BusinessEurope będzie także kontynuować swój dialog z Komisją Europejską ws. tzw. contingency measures (planu awaryjnego) na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy, którego celem jest zminimalizowanie strat dla firm i obywateli jakie mogłoby spowodować nagłe przerwanie łańcucha dostaw, a także uziemienie połączeń lotniczych.