W Brukseli o Europejskim Zielonym Ładzie
2020-02-12
5-6 lutego odbyła się wizyta studyjna w Brukseli Doroty Zawadzkiej-Stępniak - Dyrektorki Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan. Jej celem było przedstawienie planów i priorytetów w zakresie unijnej transformacji klimatycznej w relacjach z BusinessEurope oraz instytucjami UE, a także udział w dyskusji na temat planów Komisji Europejskiej w związku z wdrażaniem Europejskiego Zielonego Ładu.
-
Dyr. Zawadzka-Stępniak spotkała się także z przedstawicielem DG CLIMA: Tomem van Ierland'em, aby omówić m. in. plany KE w odniesieniu do nowego prawa klimatycznego oraz przygotowywanej przez KE obecny skutków regulacji dot. zwiększenia celu redukcyjnego na 2030 r. w kontekście uwarunkowań gospodarczych i społecznych państw członkowskich. Podczas spotkania z Aleksandrą Tomczak, członkinią gabinetu wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, omówiono możliwe obszary współpracy z Konfederacją Lewiatan, m. in. w zakresie prawa klimatycznego, celów redukcyjnych 2030, czy mechanizmu sprawiedliwej transformacji. KE jest zainteresowana stanowiskiem biznesu wobec poszczególnych regulacji w ramach Zielonego Ładu., z uwzględnieniem specyficznych wyzwań i potrzeb stojących przed polskimi firmami. Przedstawicielka Konfederacji Lewiatan zadeklarowała gotowość przekazywania KE wypracowanych oficjalnych stanowisk i analiz wobec regulacji i strategii w ramach Zielonego Ładu i prowadzenia aktywnego dialogu z KE nt. postulatów polskiego przemysłu wobec przedmiotowych propozycji. Na spotkaniu z europosłem Łukaszem Kohutem, członkiem komisji ITRE w Parlamencie Europejskim, mówiono m. in. o inicjatywie KL powołania Rady ds. Zielonej Transformacji oraz o znaczeniu rozwoju energii odnawialnej w Polsce. Rada to ciało o charakterze horyzontalnym składające się z członków Konfederacji pracujące nad poszczególnymi inicjatywami Europejskiego Zielonego Ładu. Celem pracy Rady będzie opiniowanie i konsultowanie regulacji oraz strategii wchodzących w skład Zielonego Ładu, w tym przygotowywanie ekspertyzy merytorycznej oraz aktywna współpraca z administracją publiczną nad ostatecznym kształtem proponowanych rozwiązań.
W ramach wizyty studyjnej odbyły się także spotkania z przedstawicielami federacji pracodawców z Czech (SPCR) i Norwegii (NHO), podczas których mówiono o potrzebie wymiany informacji, dobrych praktyk i konieczności bliskiej współpracy pomiędzy federacjami w związku z unijną transformacją klimatyczną. Uzgodniono konieczność współpracy między federacjami przy przygotowywaniu opinii, stanowisk i postulatów do poszczególnych inicjatyw w ramach Zielonego Ładu m.in. w ramach BusinessEurope.