Niewystarczające działania KE w obszarze regulacji zarządzania danymi
2021-11-25
Firmy nie są w pełni zadowolone z działań podejmowanych przez Komisję Europejską w obszarze tworzenia regulacji dotyczących zarządzania danymi, ponieważ według nich – nie przekładają się one na satysfakcjonujące rozwiązania prawne. Jednak prawie połowa ankietowanych nie wyraziła swojej opinii na ten temat, co może świadczyć o zbyt małym zainteresowaniu przedsiębiorców obszarem, który ma bezpośrednie przełożenie na ich działalność biznesową – tym większe, im większa skala działalności.
Unia Europejska podjęła się niełatwego zadania stworzenia jednolitego rynku danych, w którym możliwy byłby międzysektorowy przepływ danych, z poszanowaniem ochrony prywatności i danych osobowych oraz prawa konkurencji, dostępu do danych i ich uczciwego wykorzystania. Waga tego projektu z pewnością wzrosła w obliczu walki z pandemią koronawirusa, kiedy stało się oczywiste jak kluczową rolę odgrywa transformacja cyfrowa. Konfederacja Lewiatan szczegółowo monitoruje legislację unijną dotyczącą zarządzania danymi. Rozumiemy i doceniany znaczenie danych oraz potrzebę stworzenia klarownych zasad dostępu do danych i ich ponownego wykorzystywania. Zwracamy uwagę na konieczność łączenia europejskich danych w kluczowych sektorach przy wykorzystaniu wspólnych przestrzeni danych, przy jednoczesnym ciągłym inwestowaniu w infrastrukturę niezbędną do ich przechowywania i przetwarzania.
Dodatkowo, kluczową rolę zaczynają odgrywać dane nieosobowe w regulowanych przez prawo umowach w relacjach B2B (między przedsiębiorstwami) oraz w relacjach B2G (między przedsiębiorstwami i rządami). W tej kwestii, Konfederacja Lewiatan jest zdania, że należy zapewnić gwarancję zachowania proporcjonalności i zasadności wniosku podmiotu publicznego o dostęp do danych biznesowych.
W zakresie sztucznej inteligencji opowiadamy się za doprecyzowaniem przepisów dotyczących ujawniania danych, a także granic zakazu poszczególnych praktyk w zakresie sztucznej inteligencji. Przepisy nakazujące ujawnianie i udostępnianie danych oraz dokumentację wymagają doprecyzowania pod kątem relacji z tajemnicą przedsiębiorstwa.
Elżbieta Dziuba, Ekspertka Departamentu Prawa Gospodarczego ds. Cyfrowych
edziuba@konfederacjalewiatan.pl