Circular Economy Industry Platform już działa!

Co firmy wiedzą o gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ)? Jakie rozwiązania już funkcjonują na rynku? Skąd pozyskiwać fundusze? Circular Economy Industry Platform to narzędzie, które ma ułatwić firmom pozyskiwanie informacji i wymianę dobrych praktyk.

Circular Economy Industry Platform - www.circulary.eu

Pakiet dotyczący GOZ, przyjęty przez Komisję Europejską w grudniu 2015 r., zawiera plan działania, który obejmuje cały cykl życia produktu - od fazy projektowania, pozyskania surowców, produkcji, konsumpcji, kończąc na gospodarce odpadami i rynku surowców wtórnych. Celem jest modernizacja i transformacja gospodarki unijnej w kierunku gospodarki zrównoważonej, bardziej ekologicznej i konkurencyjnej.

Podejście takie otwiera ciekawe możliwości dla obywateli i biznesu, np. związane z wypracowaniem nowych modeli działalności gospodarczej. Jednak, aby firmy mogły w pełni wykorzystać potencjał GOZ, potrzebna jest wiedza, np. o dostępnych mechanizmach finansowania.

Pozyskaniu takiej wiedzy oraz wymianie dobrych praktyk pomiędzy firmami ma służyć Circular Economy Industry Platform, czyli narzędzie uruchomione przez BusinessEurope, przeznaczone przede wszystkim dla sektora MŚP.

BusinessEurope planuje także organizację cyklu spotkań i konferencji poświęconych GOZ. Pierwsze z nich odbyło się 7 czerwca, z udziałem przedstawicieli KE, PE, rządów oraz przedsiębiorców. Markus J. Beyrer, Dyrektor Generalny BusinessEurope, otwierając konferencję zauważył, że biznes z satysfakcją odnosi się do propozycji KE, która ma szansę wytyczyć nowy trend w UE.

- To nowe podejście przełoży się zarówno na rozwój gospodarczy, jak i tworzenie miejsc pracy. Ważne jest jednak, aby nowe polityki nie wprowadzały dodatkowych niepotrzebnych obciążeń dla firm. Ważne jest uważne wsłuchanie się w głos przedsiębiorców, ich potrzeby i postulaty - mówił Beyrer.

Przedstawiciele ArcelorMittal Group, METSA GROUP oraz z Envortherm (firma z sektora MSP), mówili o realizowaniu GOZ w ramach funkcjonowania swoich firm, m. in. o ponownym wykorzystywaniu wody oraz możliwościach przekształcania odpadów w energię. Grzegorz Radziejewski z gabinetu komisarza Katainena zaapelował o korzystanie z dostępnego wsparcia finansowego dla GOZ. Pomóc w tym ma uruchomiona przez KE na początku roku platforma współpracy między Komisją, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, krajowymi bankami prorozwojowymi, inwestorami i innowatorami. Projekty mogą być finansowane m. in. poprzez Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych.

W panelu poświęconym zaangażowaniu państw członkowskich w GOZ, padły postulaty do KE o lepsze dostosowanie inicjatyw do możliwości poszczególnych krajów i przyspieszenie niektórych prac, m. in. związanych z eko-projektem. Anna Will-Szczepankowska, attaché handlowy w Stałym Przedstawicielstwie, zauważyła, że UE jest tak silna, jak jej najsłabsze ogniwo. Gospodarka o obiegu zamkniętym na poziomie europejskim będzie dobrze funkcjonować jedynie wtedy, gdy wszystkie kraje członkowskie będą w stanie ją realizować.

Pavel Telička, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, który moderował dyskusję zaapelował o zmianę nastawienia względem tego projektu. - Plany związane z gospodarką o obiegu zamkniętym tworzą prawdziwą szansę dla firm i konsumentów. Musimy tylko uwierzyć, że każdy z nas może być autorem epokowego odkrycia, innowacyjnej metody, itd. To naprawdę ogromna szansa dla nas wszystkich, także małych i średnich firm oraz start-upów - powiedział.