Rozmowy o przyszłości Eurolandu
2017-12-15
Na szczycie UE przywódcy państw dyskutowali o przyszłości unii gospodarczej i walutowej (UGW) oraz o unii bankowej.
Rozmawiano także o przekształceniu funkcjonującego na mocy umowy międzynarodowej od 2012 r. EMS (podpisały go wszystkie państwa strefy euro) w tzw. Europejski Fundusz Walutowy (EFW), co ma ułatwić radzenie sobie z szokami asymetrycznymi występującymi w czasie kryzysu w obrębie strefy euro (ma to być zsynchronizowane z pracami nad wspólnym mechanizmem ochronnym).
Zdaniem Adama Dorywalskiego z biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli w kontekście propozycji Komisji Europejskiej z 6 grudnia w tej sprawie „nie będziemy mieli raczej do czynienia z żadną rewolucją w funkcjonowaniu tego mechanizmu, lecz po prostu z włączeniem dotychczasowego EMS do prawa UE w postaci EFW."
Dyskusja dotyczyła także kwestii, co do których państwa członkowskie mają rozbieżność poglądów takich jak usprawnienie reguł fiskalnych, ustanowienia mechanizmu zdolności fiskalnej dla strefy euro (również do celów stabilizacji) oraz utworzenie stanowiska europejskiego ministra gospodarki i finansów. Przywódcy upoważnili Eurogrupę i Radę ECOFIN do kontynuowania prac nad powyższymi kwestiami. Rada Europejska powróci do owych kwestii w czerwcu 2018 r. z myślą o podjęciu już konkretnych decyzji.
Konfederacja Lewiatan