.
Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • A
  • A
  • A

Horyzont Europa szansą dla polskich firm - spotkanie z ekspertką Agatą Janaszczyk

Termin 14 lipca 2021, godz. 12:00-13:30
Rejestracja http://ikongr.es/c/xpnjvguw

 


 

Biuro Konfederacji Lewiatan w Brukseli zaprasza do udziału w spotkaniu z Agatą Janaszczyk, Radcą ds. badań naukowych ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli. Spotkanie dotyczy unijnego programu Horyzont Europa.

Program ramowy Horyzont Europa (jego poprzednik to Horyzont 2020) to najważniejszy unijny program finansujący badania naukowe i innowacje, dysponujący budżetem w wysokości 95,5 mld euro.

Ma on na celu finansowanie doskonałych projektów obejmujących tematykę m.in. globalnych wyzwań, w tym przeciwdziałanie zmianom klimatu, wspieranie zielonej i cyfrowej transformacji oraz wzmacnianie konkurencyjności i wzrostu gospodarczego w całej UE.  W programie mogą uczestniczyć firmy z UE i krajów stowarzyszonych z programem.  Kluczowe nowe elementy tego programu to utworzenie/sformułowanie:

  • Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC), mającej za zadanie wsparcie dla tzw. przełomowych innowacji oraz dla wzrostu przedsiębiorstw, w głównej mierze MŚP.
  • Misji (Missions) tj. zestawów działań mających umożliwić osiągnięcie dalekosiężnych i mierzalnych celów w ustalonym czasie. Wskazanych zostało 5 głównych obszarów aktywności: walka z rakiem, zmiany klimatu, środowisko morskie, inteligentne miasta, bezpieczeństwo żywnościowe.
  • Polityki otwartej nauki (Open Science), której elementem jest obowiązkowy otwarty dostęp do wyników projektów.  Zasady te są stosowane w całym programie.
  • Nowego podejścia do tzw. partnerstw europejskich, ukierunkowanych na bardziej wymierną współpracę z przemysłem.

Według analizy Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK PB UE, które teraz jest częścią Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) Polska w kończącym się programie Horyzont 2020 pozyskała 660 mln euro.

Przez ostatnie sześć lat skorzystały z niego 832 polskie podmioty, czyli o połowę więcej niż w latach 2007-2013. Największe kwoty pozyskały instytuty naukowe i badawcze oraz uczelnie (ok. 372 mln euro) - wynika z analizy.

Najwięcej wniosków o dofinansowanie własnych projektów złożył sektor prywatny.

  • Firmy i przedsiębiorcy łącznie pozyskali ponad 172 mln euro. Wśród nich prym wiedzie sektor małych i średnich przedsiębiorstw z wynikiem 116,11 mln euro, czyli rezultatem dwukrotnie wyższym niż w latach 2007-2013.
  • KPK PB UE wskazuje, że duże firmy wypadły słabiej (pozyskały 56 mln euro), mimo że zdobyły o połowę więcej środków niż w poprzednim j programie ramowym.
  • W sumie polskie podmioty pozyskały jednak zaledwie 1,2% całego budżetu dostępnego w Horyzoncie 2020.

Biorąc pod uwagę, że polska gospodarka powinna stawać się coraz bardziej innowacyjna, aby gonić zamożniejsze państwa tzw. starej UE, kluczowy jest zdecydowanie większy niż dotychczas udział naszych firm w nowym programie Horyzont Europa.

Spotkanie poprowadzi Adam Dorywalski Ekspert ds. UE w Biurze Konfederacji Lewiatan w Brukseli. 

Prosimy o wysyłanie wcześniej przygotowanych pytań na adresy: adorywalski@konfederacjalewiatan.pl i/lub aszalanski@konfederacjalewiatan.pl do dnia 12 lipca br. do końca dnia.

 

Zapraszamy do rejestracji!


Szczegóły organizacyjne

  • Potwierdzeniem udanej rejestracji jest otrzymanie maila potwierdzającego rejestrację; w wypadku braku takiego maila, prosimy o kontakt w sprawie potwierdzenia Państwa rejestracji.
  • Dzień przed wydarzeniem lub rano w dniu wydarzenia, otrzymają Państwo unikalny link do zalogowania się na stronie webinarium.
  • Prosimy o zwrócenie uwagi na literówki w adresie mailowym, sprawdzanie folderu SPAM, zostawienie bezpośredniego kontaktu telefonicznego w formularzu rejestracyjnym, sprawdzenie polityki działów IT w kwestii filtrów spam serwerów pocztowych i zaufanych nadawców poczty przychodzącej.
  • Webinarium odbywa się on-line za pomocą platformy ClickMeeting.
  • Wszystkie informacje o technicznych aspektach webinarium znajdą Państwo na stronie rejestracji.
  • W trakcie webinarium będzie możliwość zadawania pytań przez uczestników.

 

Osoba kontaktowa:
Grażyna Mazurek
tel.: (+48 22) 55 99 940
mail: gmazurek(at)konfederacjalewiatan.pl

Tagi