.
Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • A
  • A
  • A

Szkolenie: Rozwiązywanie sporów zbiorowych w drodze mediacji

2016-11-24

Szkolenie odbywa się w formie seminarium podczas, którego uczestnicy zapoznają się z definicjami sporu zbiorowego. Omówione zostaną przepisy Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych w szczególności w odniesieniu do etapów rozwiązywania sporu zbiorowego i obowiązkowych procedur w jego rozwiązywaniu. Zostaną  również przedstawione wyniki porównania zadań i technik mediacyjnych stosowanych przez mediatora w trakcie rozwiązywania sporów zbiorowych jak i tych, które są stosowane mediacji w kontekście rozwiązywania sporu pracowniczego w sprawie indywidualnej. Szczegółowo również zostanie omówiona rola mediatora w sporze zbiorowym łącznie z zasadami jego mianowania/wyznaczania, a także wynagradzania. Omówione zostaną również warunki wpisu na Listę Mediatorów prowadzoną przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Celem szkolenia jest zdobycie gruntownej wiedzy przez mediatorów zainteresowanych mediacją w sporach zbiorowych - na temat tej mediacji jak i praktycznej wiedzy na temat wpisu na Listę Mediatorów prowadzoną przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz wykonywania zadań mediatora w tym postępowaniu.

Omawianie przypadków, synteza teorii - praca seminaryjna.

 

Czas trwania szkolenia: 9.30-15.30.

PROGRAM SZKOLENIA:

9.30-11.00

Rozwiązywanie sporów zbiorowych w drodze mediacji.  Zagadnienia teoretyczne.

11.00- 11.15

Przerwa

11.15 -12.15

Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i planowane zmiany do Ustawy. Nowa lista mediatorów ds. rozwiązywania sporów zbiorowych przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.

Etapy rozwiązywania sporu zbiorowego. Spór zbiorowy i metody zarządzania konfliktem w przedsiębiorstwie.

 

12.15-13.00

Rola mediatora w rozwiązywaniu sporów  zbiorowych; praktyczne aspekty wykonywania funkcji mediatora. Umowa o mediacje w sporze zbiorowym. Kwestie wynagrodzenia zgodne z przepisami ustawy a praktyka.


13.00-13.40

Lunch


13.40-15.30

Rozwiązywanie sporów indywidualnych w środowisku pracy - zastosowanie mediacji.

Opis poszczególnych zadań mediatora odpowiednio do etapu sporu - w mediacji w sporze zbiorowym i w mediacji w indywidualnej sprawie pracowniczej. Podobieństwa i różnice.

Zakończenie szkolenia i wydanie certyfikatów.

 


PROWADZĄCY:

 

 

mgr Magdalena Stalpińska - prowadzi mediacje cywilne, prawa pracy, gospodarcze oraz w sporach zbiorowych.

Jest mediatorem w Centrum Mediacji Lewiatan, wpisana na listę mediatorów prowadzoną przez Ministra  Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Warszawskim Centrum Mediacji, w Fundacji Rozwoju Mediacji oraz współpracuje z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji UW. Jest wpisana również na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

Magister historii oraz absolwentka Podyplomowych Studiów Negocjacji i Mediacji oraz Innych Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Posiada wieloletnie doświadczenie menadżerskie w pracy w przedsiębiorstwach różnych branż i wielkości. Od ponad 20 lat pracuje na stanowisku dyrektora personalnego w międzynarodowych korporacjach. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu dialogu z partnerami społecznymi i zarządzaniu relacjami zbiorowymi, w  tym - prowadzeniu rokowań i negocjacji zbiorowych, mediacji i rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Współpracuje z organizacjami biznesowymi w wypracowywaniu systemów zarządzania konfliktami. Zaangażowana w popularyzowanie idei mediacji w środowisku pracy między innymi poprzez publikacje w branżowych czasopismach i  prezentacje w ramach konferencji tematycznych.

 

prof. UW dr hab. Jacek Męcina - Doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan, prawnik i polityk społeczny, specjalizuje się w problematyce prawa pracy, stosunków pracy i dialogu społecznego oraz polityki zatrudnienia i polityki rynku pracy. Od 2000 roku związany z Konfederacją Lewiatan, jako dyrektor departamentu, następnie doradca Zarządu.

Od 1993 roku wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, profesor nadzwyczajny w  Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego,  wicedyrektor Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych (1997-2000). Był członkiem Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, wiceministrem gospodarki i pracy (2005), Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej (2012-2015). Obecnie członek Rady Dialogu Społecznego, Przewodniczący Zespołu Prawa Pracy, Członek Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP. Członek rady programowej  dwumiesięcznika Zarządzanie Zasobami Ludzkimi i kwartalnika Dialog Społeczny, kolegium redakcji Polityki Społecznej oraz kwartalnika Rynek Pracy.

 

REGULAMIN i PROGRAM