VI Polski Kongres Prawa Upadłościowego i Naprawczego - INSO 2014
2014-11-04
4 listopada 2014 r.Warszawa, hotel Polonia Palace, Al. Jerozolimskie 45
Organizator: Instytut Allerhanda, www.allerhand.pl
Prawo upadłościowe i naprawcze niebawem zostanie znowelizowane. Sejm jednogłośnie przyjął 29 sierpnia br. wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji przepisów o upadłości konsumenckiej. Natomiast 9 września Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy Prawo restrukturyzacyjne, który ma za zadanie uskutecznić i odformalizować postępowanie restrukturyzacyjne, zachęcając jednocześnie przedsiębiorców do wykorzystywania instrumentów sanacyjnych gwarantowanych przez prawo. Czy to już koniec zmian w tej dziedzinie prawa? Czy są to zmiany wystarczające? Jakie wyzwania staną w praktyce przed podmiotami, których przepisy bezpośrednio dotyczą? Czy potrzebne są zmiany w innych obszarach prawa? Czy wymiar sprawiedliwości jest gotowy na projektowane zmiany? Czy nowelizowane przepisy rzeczywiście stają po stronie przedsiębiorców i konsumentów? Czy stowarzyszenia mają specjalne prawa na gruncie prawa upadłościowego?
Dyskusje na powyższe tematy wciąż są żywo toczone w środowisku. Zapraszamy Państwa do udziału w jednej z nich. Tegoroczna edycja Polskiego Kongresu Prawa Upadłościowego i Naprawczego - INSO 2014 poświęcona jest niezwykle aktualnym zagadnieniom branży - funkcjonowaniu prawa upadłościowego i naprawczego w sektorze publicznym. Merytorykę Kongresu INSO 2014 stanowią następujące trzony tematyczne:
• skutki ekonomiczne liberalizacji upadłości konsumenckiej (sesja otwierająca)
• arbitraż a postępowania upadłościowe - ocena skutków projektów zmian prawa (sesja I),
• podmioty publicznoprawne a upadłość (sesja II),
• zdolność upadłościowa a zdolność restrukturyzacyjna - potrzeba zmian (sesja III),
• upadłość konsumencka - granice liberalizacji przepisów (sesja IV).
Poruszone zostaną m.in. zagadnienia związane z funkcjonowaniem prawa upadłościowego w działalności przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Omówione będą aspekty ewentualnych zmian co do zdolności upadłościowej - np. przyznanie zdolności upadłościowej SPZOZ, niepublicznym uczelniom wyższym czy rolnikom. Prelegenci ustosunkują się także do tematów upadłości/restrukturyzacji szpitali, w tym publicznych. Skomentują fakt wyłączenia publicznych podmiotów leczniczych z zakresu zastosowania nowych przepisów. Poruszą również problem posiadania zdolności restrukturyzacyjnej przez podmioty pozbawione zdolności upadłościowej. Przedstawią kwestię upadłości stowarzyszeń.
Zapraszamy zatem Państwa do udziału w wydarzeniu, które jest największym i najważniejszym dla praktyki i teorii prawa upadłościowego i naprawczego w Polsce. To branżowy event, w którym nie można nie uczestniczyć. Tu możliwa jest dyskusja z najlepszymi ekspertami branży oraz dalsza integracja środowiska skupionego wokół prawa upadłościowego i naprawczego.
Patronat honorowy nad INSO 2014 sprawują m.in.: Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Gospodarki, Krajowa Izba Syndyków, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia", Polskie Stowarzyszenie Prawników Przedsiębiorstw, Konfederacja Lewiatan, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Opiekunem Merytorycznym Kongresu INSO 2014 jest adw. Bartosz Groele, Wiceprezes Instytutu Allerhanda, Sekretarz Sekcji Prawa Upadłościowego IA, współpracownik naukowy Europejskiego Centrum Porównawczego Prawa Gospodarczego i Prawa Spółek (Centrum C-Law.org), partner w kancelarii Tomasik Pakosiewicz Groele sp.p.