.
Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • A
  • A
  • A

Uroczysta Gala - Dwie dekady OPZL

2011-11-05

Wszystko zaczęło się 10 października 1991 roku, gdy w polskiej gospodarce zachodziły dynamiczne zmiany, grupa przedsiębiorców z ówczesnego województwa zielonogórskiego na spotkaniu założycielskim w Zielonej Górze postanowiła powołać organizację pracodawców. Wśród członków założycieli byli: Tadeusz Baranowski (Przedsiębiorstwo Hurtu Spożywczego), Józef Bobiński (Przedsiębiorstwo Budowlane Nadodrze Sp. z o.o.), Marek Górny (Novita SA), Antoni Rutka (Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa), Kazimierz Zelek (Lubuskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Turystycznej Lubtour), Stanisław Deskiewicz (Zakłady Przemysłu Odzieżowego Romeo, Zbąszyń), Romuald Wrzeszczyński (Zakłady Mięsne Przylep), Jerzy Kwiatkowski (Zakłady Przemysłu Wełnianego Polska Wełna), Jerzy Kubicz (Lubuska Fabryka Zgrzeblarek Bawełnianych Falubaz).

Organizacja Pracodawców Regionu Zielonogórskiego była jedną z pierwszych organizacji pracodawców z Polsce, powstała na mocy Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców.

Wkrótce - na pierwszym Zebraniu Ogólnym Członków w dniu 17 grudnia 1991 r. - do Organizacji dołączyło jeszcze kilka przedsiębiorstw: Kromet-Spomasz z Krosna Odrzańskiego, Przedsiębiorstwo Przemysłu Chłodniczego z Zielonej Góry, Skartex z Żagania, Solbud z Nowej Soli, Lumel Zielona Góra, Nowosolska Fabryka Nici Odra, Przedsiębiorstwo Produkcji Sprzętu Domowego Zamex z Żagania, Demar z Zielonej Góry, Zachodnie Centrum Organizacji, Bank PKO w Zielonej Górze.

Już 1 stycznia 1992 rozpoczęło pracę Biuro Organizacji, którego pierwszym dyrektorem został Zbigniew Opaliński. Wpisowe do Organizacji wynosiło wówczas, uwaga: 200 000 zł!

To już historia, ale bez niej nie byłoby dziś Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej - największego stowarzyszenia przedsiębiorców w województwie i jednego z bardziej prężnych w kraju. Trzy biura: w Zielonej Górze, Nowej Soli i w Żarach, ponad 300 zrzeszonych przedsiębiorstw zatrudniających ponad 19 tys. pracowników, 10 etatowych pracowników, kilkanaście zrealizowanych projektów, setki spotkań, szkoleń, konferencji, tysiące firm, które skorzystały z działalności OPZL. Jest się czym pochwalić.

Jubileusz XX-lecia Organizacji odbędzie się 5 listopada br. w zielonogórskiej Filharmonii. Oprócz spotkania na temat roli przedsiębiorców i ich stowarzyszeń w rozwoju regionu, zapraszamy naszych członków, samorządowców, polityków, partnerów z regionu, kraju i zagranicy na Galę Jubileuszową , podczas której zaprezentujemy wczoraj, dziś i jutro OPZL. Będzie to największe wydarzenie i spotkanie przedsiębiorców w tym roku, a tym samym duże wyzwanie organizacyjne. Wszystkich naszych członków oraz inne firmy chętne do włączenia się w przygotowanie XX-lecia OPZL zapraszamy do kontaktu z biurem Organizacji.