Konferencja: Jaki kapitalizm po kryzysie?
0000-00-00
PKPP Lewiatan, Liberte oraz Giełda Papierów Wartościowych zapraszają na konferencję "Jaki kapitalizm po kryzysie?". Odpowiedzi na to pytanie będą udzielać m.in. Henryka Bochniarz, Leszek Jażdżewski, Ludwik Sobolewski, czy Jacek Żakowski. Konferencja odbędzie się na GPW w Warszawie 9 kwietnia br.Kapitalizm, choć mocno poobijany, otrzepał się i wstaje z kolan.
Świat zaczyna wychodzić z największego od przeszło 30 lat (niektórzy twierdzą, że największego od 1929 roku) kryzysu gospodarczego. Przykład Grecji pokazuje jednak, że powrót do równowagi nie będzie ani prosty, ani łatwy. Gospodarki niemal wszystkich rozwiniętych krajów świata uginają się pod ciężarem zaciągniętych długów. Dług publiczny USA sięgnął 12 bilionów dolarów, 90% budżetu i nadal rośnie. Niall Ferguson ostrzega i przywołuje światowe mocarstwa z przeszłości, których upadek był nagły i niezapowiedziany - w momencie, w którym małe zachwianie wystarczyło, żeby rozziew między zobowiązaniami a zasobami doprowadził do katastrofy.
Życie toczy się jak dawniej. Ludzie znów zaciągają kredyty konsumpcyjne, banki odrabiają straty i wypłacają premie swoim menedżerom. Kapitalizm - choć stał się etatowym chłopcem do bicia - nie rozleciał się jak domek z kart. Nie było rewolucji. Lewica poczuła wiatr w żaglach i zaczęła atakować, ale okazało się, że tylko blefuje, bo nie ma żadnej alternatywy, żadnego asa w rękawie. Jednocześnie trudno udawać, że nic się nie stało. Państwo zawiodło jako regulator, ale zamiast poprawić niedociągnięcia na tym polu, pod polityczną presją stało się aktywnym aktorem, głęboko interweniującym w gospodarkę. Społeczeństwo zostało obciążone długami prywatnych banków, „zbyt dużych by upaść" i rządowych „pakietów ratunkowych".
Czy już prawidłowo zrozumieliśmy naturę tego, co się wydarzyło w ostatnich dwóch latach? Czy był to ratunek przed katastrofą, czy może dopiero przedsmak tego, co nas czeka? Co zawiodło? Czy życie na kredyt i ciągły wzrost konsumpcji są do utrzymania? Co się stało na Zachodzie z wartościami - oszczędnością, etosem pracy, na których wyrósł kapitalizm? Czy może istnieć bez nich? Czy prezydentura Obamy zapowiada przełom w amerykańskim i światowym ładzie społeczno-gospodarczym, jak prezydentura Roosvelta czy Reagana? Czy musimy nauczyć się żyć z ryzykiem kolejnych niespodziewanych kryzysów, „czarnych łabędzi" Nassima Taleba, czy może w porę da się zauważyć i rozbroić nadchodzące zagrożenie? Jak z tymi wyzwaniami ma sobie poradzić Unia Europejska?
Program konferencji:
|
||||||
|