.
Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • A
  • A
  • A

Śniadanie prasowe: Opodatkowanie szkoleń szkodzi rynkowi pracy

2009-01-17

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan serdecznie zaprasza na śniadanie prasowe pt.:
„Opodatkowanie szkoleń szkodzi rynkowi pracy”

Problem – interpretacje podatkowe, których konsekwencją jest opodatkowanie wartości szkoleń organizowanych przez ośrodki nieposiadające akredytacji oświatowej.

Źródło problemu – przepisy ustawy o PIT w tym zakresie nie uległy zmianie. Zgodnie z nimi wolne od podatku są wartości świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Te odrębne przepisy to dla MF dwa rozporządzenia MEN. Do lutego 2006 r. rozporządzenie MEN nie zawierało zamkniętego katalogu szkoleń w formie pozaszkolnej. W lutym 2006 r. taki katalog został zamknięty i określono, że tylko ośrodki z akredytacją prowadzą szkolenia w formach pozaszkolnych. Konsekwencją tych zapisów była zmiana interpretacji podatkowych, że zwolnione od opodatkowania są jedynie szkolenia prowadzone przez ośrodki z akredytacją.

Problem dostrzegło Ministerstwo Pracy, MRR. W naszej opinii konieczna jest zmiana przepisów rozporządzenia, ale przede wszystkim wydanie przez MF interpretacji ogólnej, która nie będzie wiązać prawa do zwolnienia z faktem posiadania przez ośrodek akredytacji. Szereg bowiem szkoleń np. biznesowych nie podlega akredytacji. Poza tym nie jest uzasadnione różnicowanie dostawców szkoleń według kryterium posiadania bądź nieposiadania akredytacji, która nie dość że ma charakter dobrowolny, to dotyczy wyłącznie programów w systemie kształcenia ustawicznego.

Zapraszamy 5 lutego 2008 r. (wtorek), godz. 10.30,
Siedziba Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, ul. Klonowej 6 Warszawa.

W śniadaniu udział wezmą:
Magdalena Garbacz, Ekspert Prawny PKPP Lewiatan
Małgorzata Rusewicz, Dyrektor Departamentu Prawa Pracy PKPP Lewiatan
Paweł Partyka, Dyrektor Finansowy House of Skills