Wynagrodzenia w służbie zdrowia – rząd zlekceważył partnerów społecznych
2007-09-08
Rząd odebrał stronie społecznej możliwość zaopiniowania projektu nowelizacji ustawy dotyczącego wzrostu wynagrodzeń w służbie zdrowia. Wnioski wypracowane przez zespół roboczy Komisji Trójstronnej, w którym zasiadał również Wiceminister Zdrowia, zostały zupełnie pominięte.
Zawierający wiele błędów projekt rządowy zostanie przekazany do Sejmu bez uwag partnerów społecznych. Taki komunikat 7 sierpnia br. przekazał zespołowi min. Bolesław Piecha.W związku z napiętą sytuacją w służbie zdrowia, partnerzy społeczni, chcąc zapobiec dalszej eskalacji konfliktu, powołali grupę roboczą do negocjacji akceptowalnych przez wszystkie strony rozwiązań. Na wniosek pielęgniarek i innych członków zespołu, przewodniczącą grupy roboczej działającej w ramach zespołu ds. usług publicznych Trójstronnej Komisji została przedstawicielka PKPP Lewiatan dr Katarzyna Tymowska. 24 lipca 2007 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie grupy. Ministerstwo Pracy oraz Ministerstwo Zdrowia zostały poinformowane o tym fakcie.
Zespół podjął decyzję, iż prace swe opierać będzie na aktualnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Aktualną wersję tego aktu przesłało na prośbę grupy roboczej Ministerstwo Zdrowia. W posiedzeniach zespołu brał udział Bolesław Piecha – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Miał on okazję zapoznać się z postulatami zgłaszanymi podczas posiedzeń i propozycjami zmian w przedłożonym przez Ministerstwo Zdrowia projekcie.
Nie zważając jednak na wypracowane wnioski i zgłoszone zastrzeżenia, które pokazywały, że ustawa w tym kształcie będzie legislacyjnym bublem, rząd podjął decyzję o skierowaniu jej do Sejmu. Strona rządowa zlekceważyła tym samym konsultacje społeczne i nie uwzględniła propozycji zaprezentowanych na posiedzeniach grupy.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan protestuje przeciwko takiemu traktowaniu Komisji Trójstronnej i opinii parterów społecznych przez Rząd RP. Niewykorzystanie wypracowanych przez zespół uwag i propozycji rozwiązań uważamy za ogromne marnotrawstwo. Zmarnowane zostały pieniądze podatników, zlekceważono Zespół ds. usług publicznych Komisji Trójstronnej, a tym samym instytucję dialogu społecznego i – co jest wysoce prawdopodobne – zaprzepaszczono szanse na rozwiązanie istotnego konfliktu społecznego poprzez negocjacje.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w uwagach przesłanych i zaprezentowanych na posiedzeniach grupy roboczej wskazała m.in. na ogromne wątpliwości, jakie budzi zapis art. 59 a rządowego projektu ustawy. Nakłada on na kierowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej obowiązek przeznaczania określonego odsetka wzrostu należności z Narodowego Funduszu Zdrowia na wzrost wynagrodzeń. Nałożenie takiego obowiązku na wszystkich zarządzających, niezależnie od tego, jakie są u nich rzeczywiste koszty pracy, może doprowadzić do sparaliżowania publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Nie polepszy to sytuacji, a wręcz przeciwnie – pogorszy ją jeszcze bardziej. Zaproponowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt zawiera również inne błędy legislacyjne, na które w swoich opiniach zwracali uwagę członkowie zespołu.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, 8 sierpnia 2007 r.