Sześć powodów do optymizmu, wiosenny raport BUSINESSEUROPE

W najnowszym raporcie BUSINESSEUROPE na temat przyszłości gospodarki europejskiej - Economic Outlook Spring 2008 przewiduje się spowolnienie wzrostu gospodarczego w strefie euro i w całej UE latach 2008-2009 w porównaniu z rokiem 2007, a także prognozami z jesieni 2007 roku. Recesji jednak ma nie być. PKPP Lewiatan od roku 2002 jest członkiem BUSINESSEUROPE.

Na tle ogólnej wymowy raportu dobrze prezentują się prognozy dynamiki PKB w nowych krajach członkowskich UE. Mimo przyhamowania wzrostu gospodarczego nadal ma rosnąć zatrudnienie, dzięki czemu najniższe od ponad dwóch dekad lat bezrobocie w strefie euro będzie nadal spadało, choć minimalnie. Inflacja ma osiągnąć szczyt w roku 2008, po czym zacznie spadać.

Cieniem na perspektywach gospodarki europejskiej kładzie się recesja w USA wywołana przez przedłużający się kryzys finansowy. Na firmy europejskie negatywnie również wpływają słabnięcie dolara i wzrost cen surowców. Dalszym ryzykiem jest pojawienie się spirali cenowo-płacowej. Mimo to członkowie BUSINESSEUROPE są nastawieni optymistycznie, choć formułują ostrożniejsze oczekiwania. Powodów do optymizmu jest kilka. Dynamika PKB przyspieszyła w dwóch ostatnich latach, tworząc podstawę do podjęcia wyzwań czekających przedsiębiorstwa. Bardzo poprawił się rynek pracy, firmy oczekują więc utworzenia około 2 mln miejsc pracy w 2008 r. Bilanse firm, w tym MSP, są solidne mimo oczekiwań pogorszenia zyskowności w najbliższych miesiącach i dlatego firmy mogą poradzić sobie z usztywnieniem standardów pożyczkowych z powodu kryzysu finansowego. Inwestycje powinny więc nadal pełnić rolę motoru wzrostu.

Gwałtowne wzmocnienie euro do dolara pogorszyło warunki eksportu, ale zwiększony popyt z krajów wschodzących oraz produkujących ropę naftową pozwala przewidywać 5-procentowy wzrost eksportu w 2008 roku. Silne euro wraz z wyższą niż w USA i innych regionach świata efektywnością zużycia energii pozwala europejskim firmom lepiej niż konkurentom zamortyzować wzrost cen. Wysokie oszczędności gospodarstw domowych, mniejsze napięcia na rynku mieszkaniowym z wyjątkiem paru krajów (Hiszpanii, Irlandii i Wielskiej Brytanii) i mniej wyeksponowany na straty system bankowy niż w USA ograniczają ujemny wpływ kryzysu finansowego.

Raport podkreśla konieczność kontynuowania reform strukturalnych w trudnych czasach, aby wzmocnić konkurencyjność Europy dzięki podniesieniu wydajności pracy. Również polityka makroekonomiczna powinna wspierać dyscyplinę budżetową pomimo pokusy jej rozluźnienia, aby napędzić koniunkturę, do czego zachęca teraz przykład USA. Poprawa pozycji budżetowych w strefie euro nastąpiła jednak w dużej mierze dzięki czynnikom cyklicznym i jednorazowym dochodom, spowolnienie grozi więc odwróceniem tego procesu. Dlatego BUSINESSEUROPE wypowiada się przeciw dyskrecjonalnemu wzrostowi wydatków i zadowoleniu się działaniem automatycznych stabilizatorów koniunktury takich jak podatki. Jednocześnie jednak większość członków organizacji postrzega politykę monetarną EBC jako zbyt restrykcyjną w kontekście silnej aprecjacji euro.




Pełna treść raportu w j. angielskim