Spotkanie Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Krakowie

10 kwietnia 2008 r. (czwartek) odbyło się w Krakowie nadzwyczajne posiedzenie Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES). Miało ono formę konferencji, która została zorganizowana we współpracy z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych Lewiatan i pod patronatem władz miejskich Krakowa, a uczestniczyli w nim przedstawiciele biznesu ze wszystkich krajów UE.

Globalizacja to dla UE zagrożenie, ale też nowe szanse – taki jest generalny wniosek z dyskusji. Grupa Pracodawców EKES spotkała się w Polsce po raz pierwszy.



„Chociaż temat naszej konferencji brzmi ogólnie, ma ona bezpośrednie znaczenie dla polskich przedsiębiorstw” – mówiła w trakcie otwarcia konferencji Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan. – „Nasze firmy dostosowały się do warunków Jednolitego Rynku Wewnętrznego znacznie lepiej, niż wcześniej przewidywano. Według szacunkowych danych łączna wartość naszej wymiany transgranicznej z unijnymi partnerami w roku 2006 przekroczyła 132 mld € i zamknęła się saldem dodatnim dla Polski. Tylko w okresie trzech pierwszych lat członkostwa polskie firmy zwiększyły wartość swojej sprzedaży na pozostałych rynkach unijnych o prawie 80%, w podobnym zresztą tempie zwiększając także import. Dlatego nie bez znaczenia jest, czy UE w dobie globalizacji sprosta konkurencji dynamicznie rozwijających się nowych światowych „tygrysów”: Chin, Indii czy Brazylii”.

„Globalizacja może stać się szansą dla integracji europejskiej. Warunkiem jej wykorzystania jest wyraźny wzrost innowacyjności naszej gospodarki. Musimy doprowadzić do rzeczywistego wspólnego rynku wewnętrznego, stworzyć szerokie sieci kształcenia i badań naukowych oraz wprowadzić nową wspólną politykę w takich dziedzinach, jak energia, środowisko i badania” – powiedział Henri Malosse, przewodniczący Grupy Pracodawców EKES.

Gościem konferencji był Waldemar Pawlak, Wicepremier i Minister Gospodarki, który w swoim wystąpieniu mówił o skutkach rozszerzenia Unii Europejskiej, ponoszonych zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i społeczeństwo UE. Jego zdaniem Europa może i powinna sprostać globalnej konkurencji, a czynnikami przewagi konkurencyjnej na światowym rynku muszą być „mądrze zorganizowana praca, wiedza i nowoczesne technologie”.

W dyskusji panelowej na temat skutków rozszerzenia UE udział wzięli m.in. Jacek Krawczyk, Zastępca Przewodniczącego Grupy Pracodawców EKES; Michał Boni, szef zespołu doradców strategicznych Premiera RP; Pierre Mirel, Dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia Komisji Europejskiej; Henryk Orfinger, Prezes Zarządu Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris; Enrico Pavoni, Prezes Zarządu, Fiat Auto Poland. Michał Boni stwierdził m.in., że Polska budując obecnie swój projekt modernizacyjny musi w większym niż dotychczas stopniu uwzględnić wartości europejskie.

Drugi panel dyskusyjny koncentrował się wokół pytania, czy globalizacja to dla Unii Europejskiej i europejskich przedsiębiorców szansa, czy też zagrożenie. Dyskutanci, wśród których byli m.in. Henri Malosse; prof. Jerzy Hausner z Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Filip Hamro-Drotz z Finlandii, Przewodniczący Sekcji Stosunków zewnętrznych EKES; prof. Hiromasa Kubo z Instytutu Unii Europejskiej w Kansai, Japonia; Wojciech Morawski, Prezes Atlantic S.A.; Rafał Stepnowski, Prezes Zarządu Jeppesen Poland; Bruno Vever z Francji, Sekretarz generalny Europe & Enterprises, zgodzili się, że globalizacja może stać się szansą dla integracji europejskiej i wskazywali różne sposoby sprostania światowej konkurencji.

Podsumowując konferencję, Henri Malosse podkreślił, że EKES, w tym Grupa Pracodawców, opowiada się za kolejnym etapem integracji Europy. Im bardziej Europa się rozszerza, tym bardziej powinna być spójna. Im bardziej globalizacja przyspiesza, tym więcej nowych wspólnych polityk musi mieć Europa, w tym energetyczną, edukacyjną czy bezpieczeństwa, co wymaga bardziej zasobnego budżetu unijnego.

Zdjęcia ze spotkania:










Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest ciałem doradczym utworzonym na mocy traktatów rzymskich z 1957 r. Składa się z przedstawicieli różnych grup składowych społeczeństwa obywatelskiego o charakterze gospodarczym i społecznym. Jego głównym zadaniem jest sprawowanie funkcji doradczej wobec trzech głównych instytucji UE (Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej). EKES ma 344 członków podzielonych na 3 Grupy: Pracodawcy, Pracownicy i inne podmioty.