Rozwój kapitału intelektualnego Polski

Zespół Doradców Strategicznych Rządu przedstawił 10 lipca 2008 r. Raport o Kapitale Intelektualnym Polski. To pierwszy taki dokument, który ocenia potencjał Polski i daje rekomendacje dotyczące jej przyszłego rozwoju. Raport pokazuje, jak duża część kapitału ludzkiego w Polsce nie jest wykorzystywana lub wykorzystywana nieefektywnie, bowiem inne elementy kapitału intelektualnego – przede wszystkim kapitał strukturalny, ale także społeczny i relacyjny, wykazują wiele słabości.

Raport dowodzi, że kapitał ludzki powinniśmy budować w inny, lepiej dostosowany do wyzwań rozwojowych Polski, sposób. Jak to zrobić? PKPP Lewiatan zgadza się z oceną przedstawioną w raporcie – kluczem do sukcesu są głębokie zmiany w systemie edukacji, podniesienie jakości nauczania, zmiany w formach dostarczania wiedzy. Z punktu widzenia przedsiębiorców niezbędne jest powiązanie edukacji z przyszłymi potrzebami rynku pracy. Dlatego przedsiębiorcy jako interesariusze systemu edukacji powinni uczestniczyć w jego reformie.

Z punktu widzenia biznesu niezbędne jest także uruchomienie procesu uczenia się przez całe życie. To zapewni wysokiej jakości kapitał ludzki. Jednak możliwość jego efektywnego wykorzystania zależy od kapitału strukturalnego. I tu, w naszej opinii, jest bardzo dużo do zrobienia. Kapitał ten tworzą m.in. instytucje administracji publicznej, system regulacji prawnych, infrastruktura gospodarcza i społeczna, instytucje edukacyjne i badawcze. Wszystkie te elementy kapitału strukturalnego wymagają dużych zmian, aby mogły efektywnie wspierać rozwój kapitału ludzkiego, a także kapitału społecznego i relacyjnego.

Te zmiany są w opinii PKPP Lewiatan najtrudniejsze. To tutaj napotykamy bowiem na tyranię status quo, na niechęć do zmian. Ma rację minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych Premiera, gdy mówi prezentując raport, że zmiana prawa nie wystarczy. W pełni się z tym zgadzamy. Jednak trzeba jej dokonać, a na to nie możemy doczekać się od wielu lat. Trzeba także zmienić system stanowienia prawa oraz zasady funkcjonowania instytucji administracji publicznej, zacząć inwestować w infrastrukturę, a nie w transfery socjalne. Zmienić nie tylko proces nauczania, ale także instytucje edukacyjne.

Przedsiębiorcy także tworzą kapitał intelektualny Polski. Jesteśmy zapewne tak samo niedoskonali, jak całe polskie społeczeństwo. Musimy sami się uczyć, ale także inwestować w naszych pracowników. Musimy stać się bardziej innowacyjni, rozwijać nasz kapitał relacyjny, m.in. nauczyć się efektywnie współpracować ze światem nauki.

Chcemy włączyć się w rozwój kapitału intelektualnego Polski. I będziemy to robić niezależnie od woli politycznej rządzących!

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, 11 lipca 2008 r.