PODATKI IDEALNE WEDŁUG PRZEDSIĘBIORCÓW

System podatków w Polsce powinien być uproszczony, a przepisy podatkowe znacznie bardziej stabilne niż obecnie – uważają przedsiębiorcy.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers i PKPP Lewiatan wskazują, że przedstawiciele biznesu zdecydowanie opowiadają się za klarownym, przejrzystym systemem podatkowym (np. w zakresie jednolitych stawek PIT i VAT), nawet jeśli oznaczałoby to likwidację ulg i zwolnień.

Rezultaty ankiety „Podatki w Twojej firmie – pomóż zlikwidować bariery” wskazują, że wysokość stawek podatkowych nie jest dla przedsiębiorców najważniejszym problemem w obszarze płacenia podatków. Z punktu widzenia przedsiębiorców większe znaczenie ma przejrzystość i jednolitość systemu podatkowego, o czym świadczy poparcie dla wprowadzenia jednolitej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku VAT. Natomiast za najbardziej uciążliwe obciążenia kosztów pracy przedsiębiorcy uznają koszty ubezpieczeń społecznych.

Podobna zgoda panuje wśród respondentów, jeśli chodzi o ocenę stabilności przepisów podatkowych:
„Przedsiębiorcy jednomyślnie twierdzą, że polskie prawo podatkowe nie jest stabilne. Jednak stosunkowo niewielka liczba ankietowanych korzysta z wyspecjalizowanych komórek lub zewnętrznych ekspertów przy śledzeniu zmian w przepisach podatkowych, a większość robi to osobiście.” – stwierdził Mariusz Marecki, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.

Ankietowani przez PwC i PKPP Lewiatan odnosili się także do konkretnych rozwiązań w polskich podatkach, np. do interpretacji przepisów podatkowych. W ocenie większości przedsiębiorców interpretacje prawa podatkowego sprawdziły się jako instytucja zapewniająca bezpieczeństwo prawne.
„Zaskakiwać może jednak stosunkowo duża grupa ankietowanych wyrażająca wątpliwość co do wpływu instytucji indywidualnych interpretacji na zwiększenie pewności prawa podatkowego. Przedsiębiorcy nie są zgodni, czy wprowadzenie odpłatności za wydanie interpretacji ograniczy zainteresowanie tą instytucją wśród podatników.” – podsumował Józef Banach, radca prawny, starszy menedżer w PricewaterhouseCoopers.

Podatki uproszczone i ujednolicone
Przedsiębiorcy zdecydowanie preferują system podatkowy z niskimi stawkami, za to bez żadnych ulg i zwolnień. Nie są jednak zgodni, jakie kwestie podatkowe powinny być ujęte w pakietach ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Najczęściej wskazują ujednolicenie przepisów dotyczących podatków dochodowych oraz przepisów podatkowych z rachunkowymi, uproszczenie stawek, zwiększenie klarowności przepisów podatkowych, uproszczenia dotyczące kwalifikacji podatkowej w podatku dochodowym, zwiększenie jednolitości interpretacji prawa podatkowego.

Uprościć, ale jak?

Nieznaczna większość przedsiębiorców rozlicza się z fiskusem przy użyciu firmy zewnętrznej. Wymogi administracyjne związane z podatkami zajmują przedsiębiorcom najczęściej kilka dni w miesiącu i w przypadku przeszło połowy ankietowanych jest w nie zaangażowanych 1-2 osoby, choć w skrajnych przypadkach w tych czynnościach uczestniczy więcej niż 5 osób. Choć forma elektronicznych rozliczeń z fiskusem zyskała sporo zwolenników, to jednak wciąż znacznie częściej przedsiębiorcy korzystają z formularzy papierowych. Przeważająca część ankietowanych przychyla się do stwierdzenia, że procedury administracyjne związane z raportowaniem podatkowym są skomplikowane, jednak nie ma wśród nich zgodności co do metody uproszczenia tych zasad. Najczęściej propozycje dotyczą ujednolicenia regulacji, wprowadzenia nowych rozwiązań teleinformatycznych (e-formularze, centralne systemy informacji podatkowej), zmniejszenie zakresu ewidencji. Wśród najbardziej pożądanych sposobów reformy przedsiębiorcy wskazują rozliczanie w pełni elektroniczne oraz rozliczanie raz na rok, a w dalszej kolejności skonsolidowanie różnych należności podatkowych w ramach jednego formularza i uproszczenie systemu podatkowego.
„Ankietowani przedsiębiorcy mają różne preferencje co do ułatwień, albowiem każda grupa przedsiębiorców ma swoje problemy. Dla podatników dużych podstawowa kwestia to różnice w podejściu bilansowym i podatkowym, czy konieczność prowadzenia podwójnej ewidencji, dla małych podatników – potrzebny jest kompleksowy program pomocy z zakresu procedur podatkowych i kontaktów z aparatem skarbowym, dla obydwu grup znaczące koszty generują regulacje z zakresu rozliczania VAT, w szczególności w zakresie obowiązków związanych z wystawianiem faktur, korekt oraz prawem do odliczenia podatku naliczonego”

Ludzka twarz fiskusa
Większość przedsiębiorców uważa, że relacje ich firmy z aparatem skarbowym z biegiem czasu ulegają poprawie – dostrzegają zmiany w obszarze kontaktu z urzędnikami, warunków obsługi, kompetencji i życzliwości urzędników. Przedsiębiorcy mają różne zdania na temat kompetencji urzędników administracji podatkowej, oceniają ją jednak zazwyczaj jako średnią. Nieco częściej niż kompetencje doceniają życzliwość urzędników, choć również w tym zakresie zdania są podzielone. W ocenie większości przedsiębiorców partnerskie relacje między podatnikami a aparatem skarbowym są możliwe, lecz pracownicy administracji skarbowej nie traktują podatników w równy sposób. Wśród najbardziej pożądanych zmian w ramach administracji skarbowej przedsiębiorcy wskazują:
- wprowadzenie odpowiedzialności majątkowej pracowników administracji skarbowej,
- wgląd w indywidualne internetowe konto podatnika
- bezpłatną infolinię lub rozbudowaną stronę internetową.
Obecny tryb egzekwowania należności podatkowych przeważnie nie odpowiada przedsiębiorcom, gdyż zagraża płynności finansowej firmy – preferowaliby oni egzekwowanie należności dopiero po zakończeniu postępowania podatkowego, choć dostrzegają ryzyko mataczenia lub ucieczki przed aparatem skarbowym.

Przedsiębiorcy a perspektywa budżetowa
Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że obecnie finanse publiczne nie są wydatkowane w sposób przejrzysty. Natomiast w ocenie większości z nich, lepsze wydatkowanie finansów publicznych spowodowałoby, że chętniej wypełnialiby oni zobowiązania wobec fiskusa.

Jako sposoby zmniejszenia obciążeń fiskalnych dla przedsiębiorców bez uszczuplenia budżetu państwa przedsiębiorcy wskazują obniżenie kosztów administracji publicznej oraz zniesienie podatkowego uprzywilejowania niektórych grup społecznych, a także obniżenie wydatków budżetowych, zwiększenie ich racjonalności i kontrolę, poprawienie ściągalności podatków, uproszczenie przepisów podatkowych.

Podsumowanie wyników ankiet