Lewiatan przeciwko podwyższaniu kar dla przedsiębiorców

10 stycznia 2007 r. sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (druk nr 712) będzie zajmować się kwestią podwyższenia kar nakładanych na pracodawców. PKPP Lewiatan od początku aktywnie uczestniczy w pracach nad tym projektem. Na kolejnym posiedzeniu zamierzamy przeciwdziałać budzącym wiele kontrowersji zmianom legislacyjnym.

Naszym zdaniem proponowane w projekcie wysokości kar są nie do przyjęcia, ponieważ nie uwzględniają kondycji ekonomicznej pracodawców, zagrażają konkurencyjności i prowadzą do nierównego traktowania podmiotów gospodarczych na wolnym rynku. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan nie jest przeciwna karaniu pracodawców, którzy łamią przepisy prawa pracy. Uważamy jednak, iż tak radykalne – jak proponuje projekt - zaostrzenie kar nie zapewni pełnej ochrony pracownikom i nie zlikwiduje zjawiska łamania prawa przez pracodawców. Może natomiast zniechęcić pracodawców, zwłaszcza zatrudniających do kilku osób, do tworzenia nowych bądź utrzymywania dotychczasowych miejsc pracy ze względu na restrykcyjny charakter przepisów ustawodawstwa pracy.

Sądzimy, iż pracodawcy w obawie przed sankcjami będą bardziej skłonni rezygnować z zatrudnienia pracowniczego. Jest to niebezpieczne dla całej gospodarki, a szczególnie dla sektora MŚP, który stanowi 99,8% ogólnej liczby przedsiębiorstw w Polsce. W rezultacie zaostrzenie kar wpłynie negatywnie na sytuację rynku pracy, utrwalając zjawisko bezrobocia i „szarej strefy”. Naszym zdaniem w pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczyny naruszania przepisów, a dopiero potem poszukiwać sposobów eliminowania takich przypadków. Nie można od razu sięgać po najbardziej drastyczne środki, gdyż sprzeczne jest to z funkcją ochronną prawa.

Naszym zdaniem samo podwyższenie kar niewiele zmieni. Sądzimy, iż niezbędne są zmiany systemowe. Warto również zastanowić się nad stworzeniem narzędzi ograniczających uznaniowość przy wymierzaniu pracodawcom grzywien – zwłaszcza w postępowaniach mandatowych. Narzędziem takim może być taryfikator kar lub ewentualnie wytyczne do wymierzania kar uwzględniające: liczbę zatrudnianych pracowników, skalę nieprawidłowości, ogólny poziom przestrzegania prawa pracy w zakładzie pracy i przywileje pracownicze, zarobki osoby karanej.

Takie właśnie sugestie uzyskujemy od naszych członków oraz innych przedsiębiorców i zamierzamy przedstawić te propozycje na kolejnym posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej.