Konsultacje Komisji Europejskiej na temat dostępu do rynków międzynarodowych
2007-03-01
Lewiatan uczestniczył niedawno w konsultacjach podjętych przez Komisję Europejską, dotyczących warunków dostępu do rynków krajów pozaunijnych. Celem tych konsultacji jest stworzenie kompleksowej strategii łagodzenia i eliminowania barier dla unijnych eksporterów i wyrażenie tej strategii w instrukcjach da unijnych negocjatorów prowadzących rozmowy bilateralne oraz w ramach Światowej Organizacji Handlu WTO.
W przedstawionym na piśmie stanowisku, Lewiatan wyeksponował zwłaszcza następujące własne opinie:- Usuwanie barier na rynkach zewnętrznych wymaga dwutorowego działania: poprzez Komisję Europejską mającą mandat i instrumenty do prowadzenia wspólnej polityki handlowej oraz poprzez bezpośrednie działania eksporterów. Pierwsze z tych podejść winno wyrażać się w bardziej stanowczym reagowaniu Komisji na obecny impas w prowadzonych w WTO od kilka już lat rokowaniach Rundy Doha. Reakcja Komisji powinna – naszym zdaniem – polegać na przyśpieszeniu prac nad preferencyjnymi porozumieniami regionalnymi Unii z takimi partnerami jak państwa ASEAN, Chiny, kraje członkowskie Mercosur w Ameryce Łacińskiej, Rosja i obszar śródziemnomorski. Porozumienia z tymi partnerami powinny wychodzić poza tradycyjny zakres środków handlowych i obejmować także sprawy ułatwień w inwestycjach, rzetelnej konkurencji, ochrony praw własności intelektualnej i przemysłowej.
- Bezpośrednie działanie samych eksporterów, zwłaszcza małych i średnich, jest zależne głównie od bliskości ich relacji z własnymi, narodowymi organizacjami przedsiębiorców. Tą drogą można zbierać i przekazywać Dyrekcji ds.Handlu Międzynarodowego Komisji Europejskiej, konkretne informacje o przypadkach bezprawnych barier handlowych, celem podjęcia oficjalnej interwencji oraz wykazania takich barier w prowadzonym przez Komisję elektronicznym systemie monitorowania obrotu międzynarodowego. Polscy eksporterzy w znikomym tylko stopniu korzystają z tej możliwości, wielokrotnie już oferowanej przez Lewiatana swym członkom.
- Celowe byłoby pozyskanie pomocy Komisji Europejskiej w formie szkoleń dla MSP, które umożliwiałyby takim przedsiębiorstwom łatwiejszą identyfikację i neutralizowanie szkodliwych praktyk handlowych. Jest to szczególnie ważne przy rozwijaniu eksportu na rynki krajów rozwijających się i państw nie będących jeszcze członkami światowej Organizacji Handlu.