Kapitał finansowy i kapitał intelektualny szansą na rozwój MSP

28 lutego 2008 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Kapitał finansowy i kapitał intelektualny szansą na rozwój MSP” nawiązująca do projektu „Intellectual Capital Statements – Made in Europe” (Bilans Wartości Niematerialnych – InCaS). PKPP Lewiatan jest koordynatorem tego projektu i odpowiada za jego wdrażanie w Polsce. InCaS to narzędzie opisu i rozwoju kapitału intelektualnego w organizacji. Pokazuje zależności pomiędzy celami organizacji, procesami biznesowym, kapitałem intelektualnym i sukcesem w biznesie.

Wyzwanie
Obecnie coraz więcej aktywów organizacji nie jest odzwierciedlanych w ich bilansie, są to np. patenty, baza klientów, marka itp. Zarządzanie organizacją w coraz większym stopniu oznacza zarządzanie ludźmi, nie tylko zarządzanie aktywami fizycznymi czy finansowymi. Aby osiągnąć i utrzymać przewagę konkurencyjną przedsiębiorstwa muszą skutecznie wykorzystywać swoją wiedzę i podnosić swój potencjał innowacyjny. W organizacjach rośnie więc znaczenie zarządzania kapitałem intelektualnym. Jednocześnie odpowiednie komunikowanie wartości niematerialnych klientom, partnerom oraz inwestorom stało się ważnym czynnikiem sukcesu.

Bilans czy rachunek zysków i strat pomijają kapitał intelektualny, a więc takie czynniki jak wiedzę zgromadzoną w organizacji, procesy wewnętrzne, struktury czy też relacje z klientami oraz partnerami. W nowoczesnych organizacjach te właśnie czynniki decydują o przewadze konkurencyjnej.

Cele
Bilans Wartości Niematerialnych jest skierowany do organizacji, o sukcesie których decyduje kapitał intelektualny. Intencją Bilansu Wartości Niematerialnych jest umożliwienie organizacji określenie składników kapitału intelektualnego, komunikowanie go interesariuszom oraz wdrożenie działań na rzecz jego rozwoju. Jest to również skuteczne narzędzie wspierające podejmowanie decyzji w organizacji.

Metodologia InCaS
Podstawą procesu InCaS jest określenie wizji oraz łańcucha wartości w danej organizacji. Podczas warsztatów kapitał intelektualny jest identyfikowany, oceniany oraz opisany za pomocą wskaźników. Określane są współzależności pomiędzy poszczególnymi wymiarami kapitału intelektualnego (kapitałem ludzkim, strukturalnym i relacyjnym) oraz ich wpływ na sukces biznesowy. Umożliwia to pokazanie znaczenia poszczególnych elementów kapitału intelektualnego dla osiągnięcia sukcesu.

Otrzymane wyniki są streszczone w formie Bilansu Wartości Niematerialnych. Na tej podstawie można określić działania, które mają poprawić przewagę konkurencyjną organizacji.

Korzyści płynące z metodologii InCaS
W wyniku opracowania Bilansu Wartości Niematerialnych można spodziewać się następujących efektów:
• Zwiększenia transparentności organizacji,
• Określenia możliwości poprawy potencjału innowacyjnego organizacji oraz rozwoju kapitału intelektualnego,
• Uzyskania solidnych podstaw do podejmowania decyzji oraz dalszego rozwoju organizacji,
• Poprawy komunikacji zewnętrznej poprzez wizualizację funkcjonowania organizacji,
• Uzupełnienia wyceny przedsiębiorstwa poprzez dodanie elementu kapitału intelektualnego,
• Lepszej pozycji negocjacyjnej w rozmowach z inwestorami.

O projekcie “Intellectual Capital Statement – Made in Europe” (InCaS)
Projekt „Intellectual Capital Statements – Made in Europe” jest projektem wdrażanym w ramach 6. Programu Ramowego UE. Projekt rozpoczął się w lipcu 2006 roku i potrwa do końca 2008 roku. Projekt jest wdrażany jednocześnie w 5 krajach UE (Francja, Niemcy, Słowenia, Polska, Hiszpania) w 5 branżach. Opiekę naukową nad projektem sprawują naukowcy z London School of Economics, Politechniki Katalonii oraz Instytutu Fraunhofer IPK z Berlina. Wszyscy partnerzy projektu (jednostki naukowe, firmy, koordynatorzy narodowi, koordynator europejski) stworzyli na rzecz realizacji projektu konsorcjum InCaS.

Projekt wdrażany jest w formie szkoleń, prowadzonych przez dwóch trenerów wyznaczonych przez PKPP Lewiatan. W szkoleniach uczestniczy, w celu zapewnienia wysokiej jakości szkoleń, opiekun naukowy projektu. Jest to profesor Leif Edvinson, twórca metodologii Bilansu Wartości Niematerialnych.