Indeks biznesu PKPP Lewiatan - sierpień 2007
2007-09-30
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu poprawił się o jeden punkt w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca we wszystkich przekrojach czasowych, osiągając poziom 78 pkt w skali kwartału i 76 pkt w skali roku. Indeks roczny pozostaje nadal dwa punkty za indeksem kwartalnym, co oznacza, że oczekuje się pewnego osłabienia tempa wzrostu w ostatnim kwartale. Spowolnienie tempa wzrostu nadejdzie później i będzie łagodniejsze, niż wcześniej przypuszczano.
Znowu szybciej rośnie produkcja sprzedana przemysłu, a utrzymujący się silny wzrost sprzedaży detalicznej i eksportu świadczą o niesłabnącym czynniku popytowym. Rekordowym wynikom finansowym uzyskanym przez firmy w pierwszym półroczu towarzyszył równie rekordowy wzrost nakładów inwestycyjnych. Istnieją szanse, że gospodarce uda się przezwyciężyć ograniczenia podażowe i utrzymać wysokie tempo wzrostu. Fundamenty makroekonomiczne gospodarki są coraz lepsze. Bezrobocie spadło poniżej 10 proc., przy niskiej inflacji. Ujemne saldo w handlu przestało rosnąć, a wzrost deficytu obrotów bieżących wynika raczej z transferu zysków zagranicę. Jedynie chaos na scenie politycznej zwiększa niepewność w podejmowaniu decyzji gospodarczych.Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 % PKB rocznie.
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan
Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu poprawił się o jeden punkt w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca we wszystkich przekrojach czasowych, osiągając poziom 78 pkt w skali kwartału i 76 pkt w skali roku. Indeks roczny pozostaje nadal dwa punkty za indeksem kwartalnym, czyli oczekuje się pewnego osłabienia tempa wzrostu w ostatnim kwartale. Indeks po kilkupunktowej stracie w poprzednich dwóch miesiącach wydaje się powracać w pobliże maksymalnych notowań z tego roku, Sugeruje to, że spowolnienie szybkiego tempa wzrostu nadejdzie później i będzie łagodniejsze, niż wcześniej przypuszczano. Dane produkcji sprzedanej przemysłu wskazują, że słabsze wyniki w ostatnich miesiącach ub. kwartału były prawdopodobnie przejściowym wahnięciem, a utrzymujący się silny wzrost sprzedaży detalicznej i eksportu świadczą o niesłabnącym czynniku popytowym podtrzymującym dobrą koniunkturę w gospodarce. Rekordowym wynikom finansowym uzyskanym przez firmy w pierwszym półroczu towarzyszył równie rekordowy wzrost nakładów inwestycyjnych. Istnieją szanse, że gospodarce uda się przezwyciężyć ograniczenia podażowe i utrzymać wysokie tempo wzrostu w najbliższej przyszłości. Wysoka rentowność przedsiębiorstw pozwala uniknąć presji inflacyjnej szybkiego wzrostu płac. Bezrobocie spada przy niskiej inflacji i nadwyżce w budżecie centralnym i samorządów .
Indeksy szczegółowe
Przedstawiają wpływ poszczególnych czynników na oczekiwany poziom koniunktury. Dotyczą popytu globalnego, finansów, sytuacji makro-ekonomicznej i politycznej.
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).
Wzmocnieniu o jeden punkt uległy i tak już wysokie indeksy popytu, które od kilku miesięcy lekko zniżkowały w stosunku do rekordowych notowań z pierwszego półrocza. Indeksy popytu znajdują się na bardzo wysokim poziomie, niewiele poniżej maksymalnych wartości zanotowanych w I. półroczu. Utrzymuje się rekordowy wzrost funduszu płac (dzięki szybko rosnącym płacom i zatrudnieniu), a przyrost kredytu dla gospodarstw domowych sięgnął w skali rocznej 40 proc. Jednocześnie trwa przyspieszenie wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw, co potwierdzają ostatnie dane o inwestycjach dużych firm, które w I. połowie roku rosły w tempie ponad 30 proc., a tempo wzrostu kredytu bankowego dla przedsiębiorstw od czerwca utrzymuje się na poziomie 22 proc. Przedsiębiorstwa pożyczają mimo wysokiej płynności, co świadczy, że mocno inwestują. Również tempo wzrostu eksportu ustabilizowało się, po pewnym osłabieniu w stosunku do poprzedniego roku, na stosunkowo wysokim poziomie, mimo silnej aprecjacji złotego. Popyt wzmacnia też silny napływ inwestycji zagranicznych, nie mniejszy niż w ub. roku.
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).
Indeksy finansów utrzymują się na stosunkwo wysokim poziomie ok. 60 pkt, a indeks roczny zyskał jeden punt w obecnym notowaniu. Dane o wynikach finansowych przedsiębiorstw są zaskakująco dobre po I. połowie roku. Rentowność bije wszelkie dotychczasowe rekordy, taki wysoki wskaźnik rentowności brutto odnotowano tylko raz od początku transformacji (w I. połowie 2004 roku), chociaż martwi wciąż nadmierny poziom wskaźnika płynności. Wysoki wskaźnik przy szybko rosnącym kredycie świadczy prawdopodobnie o bardzo dużym zróżnicowaniu płynności w sektorze przedsiębiorstw. Wydaje się jednak, że te rewelacyjne wyniki finansowe mogą wkrótce ulec pogorszeniu na skutek rosnących kosztów płac oraz przewidywanych podwyżek stóp procentowych, co może zwiększyć finansowe koszty inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwa.
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki).
Po dwa punkty wzrosły indeksy makroekonomiczne, kwartalny do 90, a roczny do 87 pkt. Fundamenty makroekonomiczne gospodarki są coraz lepsze. Bezrobocie wg BAEL spadło po raz pierwszy poniżej 10 proc., przy jednoczesnym obniżeniu inflacji konsumenckiej oraz malejącej od kilku miesięcy inflacji cen producenta i ostanio inflacji bazowej. Największym zaskoczeniem jest nadwyżka budżetowa, która pojawiła się w lipcu, oraz informacje o nadwyżkach budżetów samorządów. Prawdopodobnie roczny deficyt finansów publicznych okaże się sporo niższy niż zakładano. Ujemne saldo obrotów towarowych z zagranicą przestało rosnąć, a wzrost deficytu rachunku obrotów bieżących wynika bardziej z transferu zysków zagranicę przez firmy międzynarodowe niż pogorszenia salda handlu zagranicznego.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).
Indeksy oceny sytuacji politycznej tym razem znowu poszły w dół, a najbardziej bo aż 5 punktów stracił indeks kwartalny. Sytuacja na scenie politycznej nie wróży szybkiej stabilizacji, co zwiększa niepewność w podejmowaniu decyzji gospodarczych, zwłaszcza inwestycyjnych, przez przedsiębiorstwa.
EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP Lewiatan: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Bohdan Wyżnikiewicz, Leszek Zienkowski.