DOBRY biznes – CSR się opłaca
2007-02-22
Długofalowe, strategiczne i efektywne programy społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) – to główny temat cyklu spotkań „DOBRY biznes – CSR się opłaca”, przygotowanego przez organizację pozarządową Habitat for Humanity Poland i PKPP Lewiatan. Spotkanie inaugurujące cykl odbyło się 22 stycznia w siedzibie Lewiatana w Warszawie i było poświęcone programom społecznym związanym z problemem biedy mieszkaniowej.
Spotkanie poświęcone było programom, które koncentrują się wokół problemu biedy mieszkaniowej. Skala problemu przedstawionego przez Grzegorza Wojtanowskiego z BARKI jest ogromna – ponad 6 milionów Polaków mieszka w warunkach poniżej europejskich standardów. W raportach i badaniach Polska wypada o wiele gorzej niż pozostałe kraje UE. Zarówno Whirlpool, jak i Citibank Handlowy włączają się na całym świecie w walkę z tym problemem, współpracując z Habitat for Humanity – na przykładach tych programów przedstawiono zasady i korzyści płynące ze strategicznej, długofalowej współpracy biznesu z organizacją pozarządową.
„Kapitał społeczny firmy nie powstaje z dnia na dzień. Jego budowaniu służy miedzy innymi współpraca z otoczeniem, koordynująca cele biznesowe z celami społecznymi ważnymi dla danej społeczności, w której działa firma. Podejmujemy tematykę CSR w relacjach z pracodawcami tak często, jak to jest możliwe. Dlatego z przyjemnością zostajemy Partnerem Habitat for Humanity Poland w cyklu konferencji „DOBRY biznes – CSR się opłaca”. Jesteśmy żywotnie zainteresowani popularyzacją różnych form społecznego zaangażowania firm, wymianą doświadczeń między nimi, dobrym odbiorem medialnym tej działalności” – mówi Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP Lewiatan.
Według raportu Baku Światowego na temat CSR*, ponad 80% badanych przedsiębiorstw deklaruje zaangażowanie w programy społeczne w przyszłości. Jednocześnie wymieniając
bariery przedstawiciele firm wskazują na brak właściwych regulacji prawnych, wysokie koszty i brak bezpośredniego przełożenia na zyski. Wśród odpowiedzi znalazły się także: brak widocznych rezultatów oraz krótkoterminowe cele. Według organizatorów cyklu w tej sytuacji konieczny jest międzysektorowy dialog, wymiana opinii, dzielenie się doświadczeniami i promowanie długofalowych programów społecznych, wpisanych w strategię firmy.
W ramach cyklu spotykać się będą przedstawiciele polskiego i międzynarodowego biznesu, życia publicznego, przedstawiciele rządu, organizacji pozarządowych, mediów. Będą przedstawiać propozycje współpracy, wzajemne oczekiwania, oraz przykłady efektywnych programów partnerskich, łączących sektor pozarządowy, prywatny i publiczny.
„Chcemy, aby spotkania były płaszczyzną do dyskusji, jak możemy współdziałać – zarówno poprzez konkretne projekty, jak i tworzenie przyjaznych warunków ekonomiczno-prawnych i wspólne oddziaływanie na opinie publiczną. Wydaje się nam, że przedsiębiorcy są zainteresowani takim sposobem pomagania, który nie polega na prostym dawaniu, ale jest przemyślanym, profesjonalnym, opartym na biznes planie, długofalowym programem społecznym, przynoszącym korzyści wszystkim zaangażowanym stronom. Podczas spotkań chcemy promować właśnie takie programy CSR” – tłumaczy Piotr Konczewski z Habitat for Humanity Poland.
Habitat for Humanity Poland, który jest także inicjatorem koalicji organizacji pozarządowych „Dach nad Głową”, nie chce ograniczać spotkań do propozycji współpracy z jedną organizacją pozarządową. Spotkania mają być forum wymiany doświadczeń różnych organizacji z trzeciego sektora. Także PKPP Lewiatan ze swojej strony będzie starał się docierać do jak najszerszego grona przedstawicieli biznesu.
Więcej informacji:
Dorota Binkiewicz, Habitat for Humanity Poland,
dbinkiewicz@habitat.pl, 0 22 642 95 20, 0 697 97 99 01
Zbigniew Gajewski, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, zgajewski@pkpplewiatan.pl, 0 22 845 95 90, 0 606 808 550
…………………………………………………………………………………………………..
Habitat for Humanity to pozarządowa dobroczynna organizacja, której misją jest zapewnienie godnego miejsca do życia ubogim rodzinom. Mieszkania budowane są dla rodzin, które nie mają miejsca do życia lub mieszkają poniżej dopuszczalnych norm. Domy budowane przez Habitat for Humanity powstają dzięki rodzinom, wolontariuszom, darczyńcom i organizacjom habitatowskim z innych krajów. Każda z rodzin wpłaca 10% wartości mieszkania. Resztę kosztów spłaca w nieoprocentowanych ratach. Pieniądze pochodzące ze spłat od rodzin, a także darowizny tworzą Fundusz dla Ludzkości pozwalający na budowanie następnych domów. Od 30 lat istnienia organizacja zbudowała już ponad 200 000 domów na całym świecie, zapewniając dach nad głową dla miliona ludzi! W Polsce Habitat for Humanity pomógł 96 rodzinom, kolejne mieszkania są budowane
i remontowane.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan skupia w związkach regionalnych i branżowych ponad 3000 firm zatrudniających 600 tys. osób. Zabiega o lepsze warunki dla rozwoju firm i przedsiębiorczości. Wywalczyła obniżenie do 19 proc. PIT i CIT dla przedsiębiorców, liberalizację kodeksu pracy, uproszczenie przepisów działalności gospodarczej. Jako jedyna polska organizacja biznesowa jest członkiem UNICE i posiada swoje przedstawicielstwo w Brukseli.
Zdjęcia z konferencji:
Grzegorz Wojtanowski z Fundacji BARKA, Witold Zieliński (Wiceprezes Zarządu, Citibank Handlowy), Zbigniew Gajewski (Dyrektor Departamentu PR PKPP Lewiatan), Henryka Bochniarz (Prezydent PKPP Lewiatan), Coen Potters (Dyrektor Generalny, Whirpool Polska)
Zbigniew Gajewski, Henryka Bochniarz i Coen Potters
Uczestnicy konferencji
Coen Potters, Dyrektor Generalny Whirpool Polska bierze udział w dyskusji
Andrzej Aumiller, Minister Budownictwa