Biznes o przyszłości Europy
2006-07-20
Środowiska przedsiębiorców skupione w UNICE przekazały na spotkaniu Rady Europejskiej 15 czerwca 2006r. komunikat dotyczący priorytetów politycznych UE, mających kluczowe znaczenie dla efektywności Europy oraz dobrobytu jej obywateli.
Z punktu widzenia UNICE Unia Europejska powinna realizować następujące priorytety polityczne, mające kluczowe znaczenie dla efektywności Europy oraz dobrobytu jej obywateli.
1. Wdrożenie reform mających na celu wzrost gospodarczy oraz tworzenie nowych miejsc pracy.
2. Doprowadzenie do integracji europejskiego rynku.
3. Efektywne zarządzanie Unią Europejską.
4. Zwalczanie narodowych protekcjonizmów.
5. Wykorzystanie możliwości płynących z rozszerzenia.
6. Zreformowanie europejskich systemów zabezpieczenia społecznego pod kątem ich trwałości i żywotności.
Przyszłość Europy
UNICE stoi na stanowisku, że w interesie środowisk biznesowych w Europie jest, aby była ona prawidłowo zarządzana. Od rządów zależy decyzja, w jaki sposób należy tego dokonać oraz wyprowadzić nas z zamętu decyzyjnego, w jakim się znajdujemy. Należy to uczynić w możliwie najkrótszym terminie.
Dlaczego leży to w interesie środowisk biznesowych?
• Aby być w stanie podejmować decyzje konieczne dla tego, by zapewnić Europie konkurencyjną pozycję w dziedzinie rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy w zglobalizowanym świecie.
• Aby budować Europę jako silnego i zdecydowanego partnera dla Stanów Zjednoczonych, Japonii, a także Chin, Indii, Brazylii i Rosji, zwłaszcza w sprawach handlu międzynarodowego, energii i zmian klimatycznych.
• Aby zagwarantować i wzmocnić acquis communautaire w dziedzinie gospodarki: rynek wewnętrzny, euro, wspólną politykę handlową.
• Aby promować innowacje, edukację oraz modernizację systemów zabezpieczenia społecznego po to, by były trwałe i żywotne.
Sytuacja gospodarcza
Dokonując oceny sytuacji gospodarczej z przyjemnością odnotowujemy szybszy wzrost w pierwszej połowie 2006 roku. Światowa gospodarka przyczynia się do wzrostu europejskiego eksportu, firmy coraz więcej inwestują, a zatrudnienie rośnie. Czynniki inflacyjne są w Europie trzymane w ryzach, niskie stopy procentowe wciąż przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, jednak niepokój zaczyna budzić kurs euro. Rozwój gospodarczy nie może odciągać rządów od reform strukturalnych, które należy przeprowadzić w każdym Państwie Członkowskim.
WTO
W miarę upływu czasu przeznaczonego na negocjacje w ramach WTO UNICE - reprezentując europejskie środowiska biznesowe - apeluje do Komisarza Mandelsona, aby się nie poddawał i nadal dążył do zapewnienia lepszego rynkowego dostępu dla towarów i usług.
Otwarcie Unii Europejskiej w sferze rolnictwa powinno stanowić dla dużych rozwijających się krajów zachętę do otwarcia ich rynków.
Usługi
Polityczny consensus uzyskany w sprawie dyrektywy usługowej jest wynikiem bardzo trudnych negocjacji. Przewodniczący UNICE potwierdzają, że jest to ważny krok w kierunku stworzenia autentycznego europejskiego rynku usług, jakkolwiek krok niewystarczająco ambitny.
Po zakończeniu europejskiego procesu ustawodawczego duże znaczenie będzie mieć prawidłowe wdrożenie tej dyrektywy.
Energia:
Unia Europejska powinna rozwiązać problem długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego. Dla europejskich przedsiębiorstw najważniejsze są trzy główne priorytety: zapewnienie dostaw energii, a tym samym koordynacja zewnętrznej strategii energetycznej, stworzenie efektywnego wewnętrznego rynku dostaw energii zapewniającego realną konkurencję między dostawcami oraz powiązanie polityki energetycznej z politykami w zakresie ochrony środowiska naturalnego w ramach konkurencyjnej strategii.
UNICE przekazało swoje postulaty Przewodniczącemu Rady Europejskiej Wolfgangowi Schüsselowi.