Opinia do Projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU)

Treść opinii przesłanej do Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

 


(1)             Projekt wydaje się być spójny i logiczny. Wynika on z konieczności dostosowania obecnie obowiązującej PKWiU 2008 do zmian wprowadzonych w klasyfikacjach, będących jej międzynarodowymi odpowiednikami (CPC i CPA Rev. 2.1). Proponowane zmiany w klasyfikacji PKWiU 2015 opierają się na rekomendacjach rozporządzenia Komisji UE, idących w kierunku uwzględnienia zmian powodowanych rozwojem gospodarki, a w szczególności zmian technologicznych polegających na pojawianiu się nowych produktów. Jednocześnie nowa klasyfikacja jest kompatybilna
ze zmodyfikowaną, uaktualnioną, międzynarodową klasyfikacją CPC, co zapewnia porównywalność i spójność z międzynarodowymi standardami klasyfikacji produktów. Przy spełnieniu powyższych zasad zadbano także, jak w dotychczasowej klasyfikacji, o utrzymaniu dodatkowego siódmego poziomu grupowania, zarezerwowanego dla specyficznych produktów krajowych, trudnych do zaklasyfikowania w wyższych hierarchicznie sześciu poziomach grupowania. Projekt łączy więc wymagania międzynarodowe ze specyfiką lokalną. Z powyższych względów projekt należy ocenić pozytywnie.

(2)             Nie do końca można ocenić wpływ nowej klasyfikacji na podmioty gospodarcze w aspekcie jej powiązań z obowiązującymi ustawami podatkowymi (np. o podatku od towarów i usług, o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). W tym sensie istotne jest, aby znowelizowane ustawy podatkowe, w których do określenia grup wyrobów i usług stosowane będą symbole grupowań PKWiU 2015, przestrzegały reguły nie naruszającej dotychczasowych obciążeń podatkowych podmiotów gospodarczych. Odpowiednie zharmonizowanie nowelizowanych ustaw podatkowych z PKWiU 2015 powinno zagwarantować jej neutralność fiskalną.

(3)             W uzasadnieniu projektu nowej klasyfikacji brakuje oszacowania potencjalnych kosztów i korzyści związanych z jej wdrożeniem. Należałoby zadbać, aby koszt wdrożenia projektu ponoszony przez podmioty gospodarcze był jak najmniejszy (w formie dostarczenia odpowiednich instrukcji i systemowych aplikacji informatyczno-elektronicznych).