Obowiązek prowadzenia kolejek w zakresie wybranych świadczeń w aplikacji kolejki centralne

Działając w imieniu podmiotów leczniczych zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan, w których z dniem 1 kwietnia 2015r. wprowadzono obowiązek prowadzenia kolejek w zakresie wybranych świadczeń w aplikacji kolejki centralne AP ‒ KOLCE, dostrzegając zagrożenia i problemy z tym związane, wskazujemy co następuje.      

Aplikacja kolejki centralne dotyczy ewidencji szczegółowej kolejek oczekujących do świadczeń o kodzie: 00000, 50009, 50010, 50013, 50014, 50015, 50016, 60002 ŚWIADCZENIA Z ZAKRESU ONKOLOGII, 60003 ŚWIADCZENIA Z ZAKRESU ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII NARZĄDU RUCHU, 60004 ŚWIADCZENIA Z ZAKRESU KARDIOLOGII, 60005 ŚWIADCZENIA Z ZAKRESU ENDOKRYNOLOGII i zgodnie z instrukcją obsługi powinna być prowadzona w czasie rzeczywistym

Stanowi to duży problem, gdyż sama aplikacja AP - KOLCE  wymaga bezwzględnego wskazania planowanego terminu świadczenia. Wolny termin personel może sprawdzić w grafiku w systemie informatycznym przychodni, w którym oprócz pacjentów pierwszorazowych (kolejkowych) znajdują się również pacjenci w ramach kontynuacji leczenia.

Dodatkowy problem dostrzegamy w przypadku podmiotów leczniczych prowadzących kolejki oczekujące w jednym punkcie nie tylko do w/w kodów świadczeń obsługiwanych przez aplikację AP - KOLCE, lecz do pozostałych świadczeń/poradni. Wobec takiego rozróżnienia systemów do raportowania oraz ewidencji kolejek oczekujących osoby rejestrujące do poradni muszą prowadzić kolejki oczekujących w czasie rzeczywistym na dwóch różnych systemach tj. w AP - KOLCE oraz we własnym systemie informatycznym. Sytuacja taka nie tylko utrudnia pracę osobom rejestrującym, lecz opóźnia obsługę pacjenta a także stwarza ryzyko pomyłek.

Jednocześnie niepokojącą praktyką jest brak umożliwienia przeprowadzenia testów aplikacji AP ‒ KOLCE przez świadczeniodawców, co powinno stanowić normę przy wprowadzaniu każdego nowego systemu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tym miejscu zaznaczamy również, że nie została wprowadzona możliwość przetestowania importu całościowego danych o kolejkach z systemów informatycznych przychodni, w której dostrzegamy nieuzasadnione uprzywilejowanie firmy tworzącej aplikację kolejki centralne po stronie NFZ i jednocześnie tworzącej aplikację dla świadczeniodawców.

Mając na względzie powyższe wnosimy o umożliwienie zaprzestania korzystania z aplikacji AP - KOLCE, a w to miejsce umożliwienie sprawozdawania kolejek w formacie otwartym z systemów posiadanych przez podmioty lecznicze lub udostępnienie możliwości importowania danych przyrostowych do AP ‒ KOLCE.