Kontrowersyjna ustawa frankowa
2019-02-20
• Dzisiaj na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych rozpatrywana będzie tzw. ustawa frankowa , dotycząca pomocy kredytobiorcom walutowym.
• Konfederacja Lewiatan negatywnie ocenia propozycję utworzenia Funduszu Konwersji.
• Takie rozwiązanie będzie niekorzystne dla banków, ale być może i dla ich klientów.
W przypadku gdy środki wpłacone przez bank-kredytodawcę na Fundusz Konwersji nie zostaną przez niego wykorzystane, Rada Funduszu podejmuje uchwałę o podziale niewykorzystanych środków wynikających z tej wpłaty na rzecz innych banków-kredytobiorców. Innymi słowy państwo tworzy i zarządza mechanizmem w którym, aby świadczyć usługę należy płacić określoną kwotę celem wsparcia klientów w związku z tą usługą, ale może się zdarzyć, że pieniądze jednego z usługodawców trafią do innego usługodawcy i wesprą jego klientów.
- Mechanizm taki może być traktowany zgodnie z prawem UE jako niedozwolona pomoc publiczna. Stąd też konieczne jest pilne dokonanie notyfikacji do Komisji Europejskiej oraz wstrzymanie prac nad projektem do czasu podjęcia przez KE decyzji zgodnie z art. 108 ust. 3 TFUE oraz Rozporządzeniem Rady (UE) 2015/1589 z dnia 13 lipca 2015 r. ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - dodaje Adrian Zwoliński.
Konfederacja Lewiatan