EKES chce drugiej szansy dla upadających firm
2017-03-10
Sekcja Jednolitego Rynku, Produkcji i Konsumpcji EKES przyjęła podczas posiedzenia 9 marca br. projekty opinii INT/808 w sprawie turystyki wodnej i morskiej, INT/809 w sprawie strategii kosmicznej dla Europy i INT/810 w sprawie upadłości przedsiębiorstw. Ta ostatnia opinia wywołała żywą dyskusję.
Rocznie w UE według danych Komisji Europejskiej upada 200 000 przedsiębiorstw i tracimy 1,7 mln miejsc pracy. Obecne przepisy upadłościowe i restrukturyzacyjne są nieadekwatne, na dodatek istnieją duże rozbieżności w efektywności procesów między krajami członkowskimi. W tych państwach członkowskich, w których procedury restrukturyzacji przeważają nad likwidacją, wskaźnik windykacji zadłużenia wynosi 83 proc., w porównaniu z 57 proc. w grupie gdzie przeważa likwidacja.
Kluczowe staje się więc nie bankructwo i upadłość likwidacyjna firm, ale szybkie rozpoznanie trudności, wczesna restrukturyzacja, a potem danie drugiej szansy i efektywność oraz szybkość całego procesu. Dlatego sekcja EKES w swojej opinii nie tylko popiera wniosek dotyczący dyrektywy o restrukturyzacji zapobiegawczej i drugiej szansy, ale proponuje, by regulacje miały moc rozporządzenia, co oznacza pełną harmonizację wedle jednolitych standardów w całej UE. Dla polskich firm to dobra wiadomość, bowiem procesy upadłościowe w kraju są nieskuteczne i przewlekłe, a o drugiej szansie raczej trzeba zapomnieć.
W posiedzeniu Sekcji EKES udział wziął Lech Pilawski.