Eksport nieco słabszy

Eksport po 5. miesiącach 2016 r. był wyższy o 1,2 proc. r/r (w euro), a wartość importu nie zmieniła się - podał GUS.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

W ciągu 5. miesięcy 2016 r. polski eksport wzrósł jedynie o 1,2 proc. w stosunku do 5 miesięcy 2015 r. A jeszcze miesiąc temu, czyli na koniec kwietnia br., wzrost eksportu był silniejszy - bo o 4,2 proc.

Zastanawiający jest nie tylko 3,5-krotny spadek dynamiki eksportu, ale przede wszystkim silne zmniejszenie wzrostu eksportu do Niemiec, spadek eksportu do W. Brytanii i Holandii, a z drugiej strony - po raz pierwszy od wielu miesięcy wzrost eksportu do Rosji.

Po 4. miesiącach br. eksport do Niemiec był wyższy o 8,7 proc. r/r, a po 5 miesiącach - już tylko o 2 proc. Gdyby ta sytuacja utrzymywała się w kolejnych miesiącach mielibyśmy podstawy do niepokoju, bo Niemcy to dla nas poważny partner handlowy. Jednak patrząc chociażby na wskaźnik PMI za czerwiec widać, że polskie firmy przemysłowe nie mają problemu ze sprzedażą poza rynkiem polskim, bowiem liczba kontraktów eksportowych rosła w czerwcu szybciej niż liczba kontraktów z rynku polskiego. Patrząc także na sytuację w niemieckiej gospodarce nie widać w niej osłabienia eksportu i importu. Zatem te słabsze wyniki eksportowe po 5. miesiącach br. to prawdopodobnie efekt opóźnień w napływie dokumentów do GUS.

Jednak eksport do Holandii, a przede wszystkim do W. Brytanii to może być sygnał, że zaczynamy tam sprzedawać mniej. I na pewno nie jest to efekt referendum dotyczącego Brexitu, bo mówimy o zmianach w ciągu pierwszych 5. miesięcy, a referendum było w czerwcu.

Coś natomiast „drgnęło" w kontaktach handlowych z Rosją, bowiem eksport do tego kraju wzrósł po raz pierwszy od bardzo dawna (o 1,2 proc.). Czy jest to pozytywny sygnał informujący o rozpoczęciu poprawy wzajemnych relacji handlowych Polski i Rosji trudno jednoznacznie stwierdzić. Musimy poczekać na informacje dotyczące obrotów handlu zagranicznego w kolejnych miesiącach.
Generalnie jednak po 5. miesiącach 2016 r. nie ma powodów do zadowolenia. Słaba dynamika eksportu nie daje szans na wsparcie wzrostu PKB, nawet przy niskim wzroście importu.

Konfederacja Lewiatan