Kontrowersyjne wszczynanie postępowań karnoskarbowych

17 lipca Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy wszczynanie przez urzędy postępowania karnego skarbowego, tylko po to, aby zapobiec przedawnieniu zobowiązania, jest zgodne z Konstytucją.

PKPP Lewiatan od dawna apeluje o zmianę przepisów, które fiskus często wykorzystuje jako sposób na zawieszenie przedawnienia podatku.

Z raportu opracowanego przez GWW Tax na zlecenie PKPP Lewiatan wynika, że powszechną praktyką wielu urzędów, jest bezzasadne wszczynanie postępowań karnoskarbowych jedynie z uwagi na bliski termin przedawnienia zobowiązań, a nie ze względów merytorycznych. Prawie połowa z nich jest wszczynana właśnie w ostatnim kwartale roku, w którym upływa termin przedawnienia.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu po pięciu latach, ale można je zawiesić z dniem wszczęcia postępowania karnoskarbowego, z czego urzędy skarbowe skwapliwie korzystają.

- Od dawna sygnalizujemy niejednoznaczność regulacji ustawowych w zakresie ustalania faktycznych terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych. Ten kontrowersyjny przepis ordynacji podatkowej umieściliśmy na „Czarnej Liście Barier 2012" i domagamy się jego wykreślenia - mówi Rafał Iniewski, członek Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.

Raport GWW Tax pokazuje, że liczba wszczynanych postępowań diametralnie rośnie, gdy zbliża się ustawowy termin upływu okresu przedawnienia wynikającego z danego zobowiązania. Taka praktyka organów podatkowych wskazuje na instrumentalne traktowanie tego przepisu.

- Mamy nadzieję, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego spowoduje zmianę w ustawodawstwie i wprowadzenie dobrej praktyki do instytucji publicznych. Przyczyni się też do zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, zwiększenia pewności obrotu gospodarczego, a tym samym wzmocnienia zaufania podatników do państwa - dodaje Rafał Iniewski.

Raport dotyczący stosowania art. 70 § 6 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa w praktyce państwowych organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej przygotowała firma prawnicza GWW na podstawie analizy 435 orzeczeń sądów administracyjnych, wydanych w latach 2009-2012.

GWW (poprzednio: Grynhoff Woźny Wspólnicy) jest jedną z największych firm prawniczych w Polsce, świadczącą profesjonalne usługi doradztwa prawnego i podatkowego od 1996 roku. Firma zatrudnia blisko 90 prawników, wśród których połowa to radcowie prawni, adwokaci oraz doradcy podatkowi.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan