Priorytety Hiszpanii na czas przewodnictwa w Unii Europejskiej

Z początkiem roku 2010 Hiszpania już po raz czwarty objęła przewodnictwo w Unii Europejskiej. Największymi wyzwaniami, jakie przed nią stoją to przeciwdziałanie skutkom światowego kryzysu gospodarczego oraz przebieg reformy instytucjonalnej,  jaka obecnie ma miejsce w Unii.

Najważniejszym priorytetem, koniecznym dla realizacji pozostałych, jest pełne i efektywne wdrożenie traktatu lizbońskiego. Jego wejście w życie 1 grudnia 2009 wzmacnia ramy prawne umożliwiające Europie stawienie czoła aktualnym wyzwaniom. Prezydencja zapowiada podejmowanie działań zmierzających do jak najbardziej starannego wdrażania traktatu, aby w pełni wykorzystać związane z tym nowe możliwości. Od Prezydencji oczekuje się, że nada ona kształtu projektowi nowej Europy, w szczególności poprzez podjęcie niezbędnych kroków do rozwinięcia nowego traktatu – w szczególności zaprojektowania nowego organu dyplomatycznego UE (Europejska Służba Działań Zewnętrznych). Hiszpania będzie również wywierać wpływ na sposób funkcjonowania prezydencji rotacyjnych w nowych warunkach – przy współpracy ze stałym prezydentem oraz Wysokim Przedstawicielem Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Drugim priorytetem jest zapewnienie naprawy gospodarczej Europy poprzez lepszą koordynację działań państw członkowskich w dziedzinie polityki gospodarczej oraz przyjęcie europejskiej strategii zrównoważonego rozwoju w perspektywie do roku 2020.

Zintensyfikowanie koordynacji działań państw członkowskich jest, według nowej prezydencji, niezbędne do realizacji strategii przejścia przez czas kryzysu oraz stopniowego, ale skutecznego wycofywania pomocy dla sektora finansowego i innych zachęt podatkowych. Ponadto, Hiszpania zamierza powziąć konieczne kroki w celu poradzenia sobie z procesem konsolidacji finansowej, co przyczyni się do wypełnienia Paktu Stabilności i Wzrostu w przyjętych ramach czasowych.
Według prezydencji hiszpańskiej Europa powinna kontynuować proces reform w oparciu o nową strategię wzrostu i zatrudnienia, która powstanie w najbliższym czasie. Strategia powinna stanowić odpowiedź na trzy główne wyzwania o charakterze gospodarczym, środowiskowym i społecznym:

-globalizacja i związana z nią konkurencja kosztowa ze strony gospodarek wschodzących, na które gospodarka europejska powinna zareagować zwiększeniem możliwości innowacyjnych. Prezydencja hiszpańska promować będzie przyjęcie ambitnego Europejskiego Planu Innowacyjnego, zawierającego różne aspekty innowacyjności – regulacyjne, finansowe, edukacyjne, a także wzmocnienie poszczególnych polityk generujących nakłady na badania i rozwój;

-zmiany klimatu; aby skorzystać na procesie przechodzenia do gospodarki niskoemisyjnej, tworząc nowe miejsca pracy i dodatkowe źródła wzrostu gospodarczego, priorytetem nowej prezydencji jest zapewnienie, że UE pozostanie światowym liderem w zwalczaniu zmian klimatu. W tym celu podejmie wszelkie kroki do jak najszybszego przyjęcia globalnego traktatu nadzorującego wzrost emisji CO2 do roku 2020, w oparciu o porozumienie osiągnięte w Kopenhadze. Dodatkowo, Hiszpania zamierza zachęcać do podejmowania różnych inicjatyw o charakterze przemysłowym i technologicznym w celu utrwalenia europejskiego przywództwa jako „zielonej gospodarki”;

-wzmocnienie modelu socjalnego w warunkach zjawiska starzejącego się społeczeństwa i skutków kryzysu, które najbardziej zaobserwować można na rynku pracy. Prezydencja zamierza promować inicjatywy ukierunkowane na dostosowywanie umiejętności pracowników do potrzeb rynku pracy oraz na poprawę jakości systemów edukacji.

Trzeci priorytet prezydencji hiszpańskiej związany jest z umocnieniem obecności i wpływów Unii Europejskiej na kształtującej się arenie międzynarodowej. W szczególności ścisła współpraca rotacyjnej prezydencji ze stałym prezydentem Rady oraz Wysokim Przedstawicielem ma służyć wzmacnianiu wizerunku jedności UE poza jej granicami. Prezydencja hiszpańska będzie popierała podejmowanie kroków w kierunku rzeczywistej wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Dla Hiszpanii ważne jest również nadanie większego politycznego znaczenia relacjom Europy z Ameryką Łacińską – podczas jej przewodnictwa odbędzie się multilateralny szczyt UE z Ameryką Łacińską i Karaibami oraz z Unią na rzecz Regionu Morza Śródziemnego. Ponadto, odbędą się dwustronne szczyty ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Kanadą, Chile, Egiptem, Japonią, Marokiem, Meksykiem i Pakistanem. Ponadto, prezydencja działać będzie na rzecz przyspieszenia procesu akcesyjnego do Unii Turcji i innych krajów, a także podejmie działania w kierunku wypełnienia międzynarodowych zobowiązań w walce z głodem i ubóstwem podjętych w ramach przyjętych Milenijnych Celów Rozwoju.

Umieszczenie obywateli UE w centrum prowadzonych polityk wspólnotowych to czwarty priorytet nowej prezydencji, którego realizację powinno zapewnić podjęcie inicjatyw rozwijających prawa i wolności obywatelskie. Prezydencja zapowiada promowanie działań wzmacniających i gwarantujących wykonywanie praw zawartych w Unijnej Karcie Praw Podstawowych oraz zachęca do przyjęcia regulacji odnośnie Inicjatywy Obywatelskiej wprowadzanej przez traktat lizboński. Prezydencja kładzie również nacisk na faktyczną równość między mężczyznami i kobietami, dlatego będzie ona wspierać przygotowanie planu równych możliwości dla mężczyzn i kobiet na lata 2011-2015 ze szczególnym naciskiem położonym na kwestie zatrudnienia. Inne plany prezydencji w tym zakresie to utworzenie Europejskiego Centrum Monitoringu Przemocy na tle płci oraz poczynienie postępów odnośnie europejskiego nakazu ochrony, którego celem będzie rozszerzenie środków bezpieczeństwa przyjętych przez władze sądowe któregokolwiek kraju UE na całe terytorium Unii.